Ako sa bežne manipuluje pomocou hodnotenia?

Ako sa bežne manipuluje pomocou hodnotenia?

S hodnotením sa stretávame v mnohých oblastiach života. Ako prvé nám zrejme napadnú škola a zamestnanie. Stretneme sa s ním však aj v bežných medziľudských vzťahoch. Prečo by ale malo byť hodnotenie manipulatívne? Keď sa pozriete na nasledujúce príklady, ako ich vnímate?

„Peter je veľmi lenivý.“

„Klaudia je najkrajšia žena na svete.“

„Táto udalosť je nešťastná a veľmi zlá.“

Ja ich vnímam takto:

Tieto výroky hodnotia, škatuľkujú, zdanlivo nepripúšťajú diskusiu.

Sú značne nepresné a zjednodušujúce.

Zdá sa, akoby popisovali objektívnu realitu, namiesto osobného názoru. 

Je však hodnotenie zlé? Veď s podobnými vyjadreniami sa stretávame ako na bežiacom páse. Poďme sa zamyslieť nad prvou vetou:

„Peter je veľmi lenivý.

Aj keď sa táto veta zdá byť bežná, má hneď niekoľko problémov.

1. Petrovi prideľujeme statickú vlastnosť – lenivosť. Ale Peter je samozrejme dynamická bytosť. Presnejšie by teda bolo povedať, že Peter sa v konkrétnej situácii správa lenivo.
Je pokojne možné, že Petrovi sa práve nechce, pretože posledných päť dní pracoval od rána do večera a cíti sa naozaj vyčerpane. Alebo ho proste daná úloha nebaví. Vetu teda môžeme vylepšiť na:

„Peter sa teraz správa veľmi lenivo.“

2. Tvrdenie znie, akoby to bol všeobecne známy, objektívny fakt. V skutočnosti je to iba náš osobný názor. Chceme komunikovať korektne? Dajme najavo, že sa jedná o naše subjektívne hodnotenie. Dá sa to spraviť pomocou asertívnej techniky ja-výroku:

„Ja si myslím, že Peter sa teraz správa veľmi lenivo.“

3. Spojenie „veľmi lenivý“ je stále vágne. Nevyjadruje napríklad, ako konkrétne sa Peter správa. Na základe čoho sme vlastne usúdili, že je Peter veľmi lenivý? Rôzni poslucháči si budú toto tvrdenie predstavovať rôzne, čo môže viesť k neporozumeniam. Je to jeden zo spôsobov, ako vznikajú klebety. Môžeme presnejšie popísať, čo sa deje:

„Myslím si, že Peter sa teraz správa lenivo, pretože pozerá televíziu s nohami na stole.“

Ako vidíte, dĺžka vety výrazne narástla. Narástla však aj jej komunikačná hodnota. Vieme si omnoho lepšie predstaviť, čo sa naozaj deje. Je aj menej manipulatívna. Necháva priestor pre názor druhého a popisuje, čo sa deje. Dala by sa však ešte vylepšiť. Mohli by sme napríklad povedať, ako sa cítime a čo by sme chceli dosiahnuť. Nemanipulovať totiž znamená otvorene povedať svoj zámer, a ten nie je spomenutý ani v poslednej vete.

Ako sa môžeme brániť?

Nejde o to, aby sme podobné výroky odsudzovali. Ide ale o to nenechať sa nimi zmanipulovať do príliš hodnotiaceho a zjednodušujúceho myslenia.

Najlepšou formou obrany sú preto konkretizujúce otázky.

„Peter je lenivý.“

Môžeme sa napríklad spýtať:

„Kto povedal, že je Peter lenivý?“

„Ako presne si zistil, že Peter je lenivý?“

„Čo presne myslíš tým, že Peter je lenivý?“

„Ako sa táto lenivosť prejavuje?“

„Čo mi tým chceš povedať?“

Podobné otázky by sme samozrejme mali klásť aj sami sebe. Zjednodušujúce hodnotiace myslenie totiž môže byť neefektívne. Myšlienky sú síce kratšie, ale často vedú k zbytočným diskusiám a ku prehlbovaniu problémov.

Ako ste si zrejme všimli, ostali dva príklady na začiatku nepoužité. Ak si chcete zatrénovať, vymyslite na ne rôzne upresňujúce otázky. Tu sú ďalšie príklady, na ktorých môžete trénovať.

Vyskúšajte sa a overte si svoje novo nadobudnuté informácie v krátkom kvíze…

Chceš ešte viac zdokonaliť svoje komunikačné schopnosti? Môžeš sa prihlásiť do hravého online tréningu alebo do mailingu a nič nové ti neunikne.

Páči sa ti článok? Budeme radi, ak o ňom povieš ostatným.

12 komentárov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.