Pozor lavína!

Každý asi vie, ako funguje lavína, ale viete, ako funguje lavínový argument? Na začiatku je nejaké tvrdenie, napríklad: „Učiť sa obranu proti manipulácii nemá zmysel.“ A potom nasleduje lavína: „Lenže ak sa nebudeme učiť brániť proti manipulácii, tak sa môžeme stať jej obeťou. A ak sa budeme opakovane stávať obeťou, tak sa nebudeme cítiť dobre a to spôsobí, že kvalita nášho života pôjde dole vodou. To bude mať samozrejme za následok zhoršenie zdravia, možno aj stratu zamestnania a to nás vyjde veľmi draho. Takže je samozrejme lepšie, keď sa budeme učiť brániť sa.“

Princíp je veľmi jednoduchý. Poďme si ukázať pár ďalších príkladov:

„Vy si dnes zoberiete deň voľna, zajtra si zoberie voľný deň pán Novák, pozajtra polka firmy a nakoniec nikto nepríde do práce a firma skrachuje. To chcete?“

„Keď ten nadčas nezoberiete Vy, bude to musieť spraviť niekto iný, kto už má nadčasy. Takže ich bude mať ešte viac, produktivita pôjde dole, ľudia začnú byť chorí a tento projekt sa potom predĺži o mesiac. To si nemôžeme dovoliť.“

„Málokto si uvedomuje, že stavbou kasína v našej mestskej štvrti môžeme získať viac peňazí do rozpočtu. Vďaka tomu postavíme lepšie cesty, zrenovujeme školy, postavíme ihriská a naše mesto sa stane krásnym a bezpečným miestom pre život a rodinu.“

Pri lavínovom argumente používa manipulátor na seba nadväzujúcu reťaz vyjadrení vo forme „A spôsobuje B, B spôsobuje C, C spôsobuje D, atď.“. Keby vynechal medzikroky, tak by sa nám jeho tvrdenie zdalo byť nepravdepodobné. Medzikroky však spôsobia, že prechod je plynulejší a ľahšie uveriteľný.

Pozrite si trochu prehnané, ale zato veľmi vtipné využitie lavínového argumentu v reklame (v angličtine):

https://www.youtube.com/watch?v=xHs8OlXBFVs

Ako sa môžeme brániť?

Jednotlivé kroky v lavínovom argumente môžu spolu viac alebo menej súvisieť.

Jednou z možností obrany je preto nájsť dva kroky, medzi ktorými je najslabšia súvislosť a spochybniť ju. Napríklad v prvom príklade je to prechod od toho, že si voľno zoberie pán Novák k tomu, že si voľno zoberie polovica firmy.

Zamyslite sa aj nad ostatnými príkladmi. Ktoré kroky by ste mohli najjednoduchšie napadnúť?

Dobrým znakom manipulácie je, že keď si odmyslíte všetky medzikroky, tak medzi prvým a posledným krokom nie je takmer žiadna súvislosť.

Keď túto manipulatívnu techniku vidíte napísanú, často sa zdá byť úplne očividná. V realite je však bežné, že ju manipulátor povie veľmi sugestívne, emotívne a rýchlo. Zoberte si vtedy čas na to, aby ste si rozanalyzovali, čo vlastne povedal.

Chceš ešte viac zdokonaliť svoje komunikačné schopnosti? Môžeš sa prihlásiť do hravého online tréningu alebo do mailingu a nič nové ti neunikne.

Páči sa ti článok? Budeme radi, ak o ňom povieš ostatným.

2 Comments

  1. Zita Lenártová 13. júla 2015 at 7:13

    Po prezretí toho videa som mala pocit, akoby mi chcel niekto „vymyť mozog“…ak niekto trávi pri TV veľa hodín a tieto reklamy sú jednotlivo vysielané v pravidelných intervaloch…ani sa nečudujem, že sa mu niekde do podvedomia zafixuje skryté posolstvo reklamy…a koná nakoniec podľa „vlastného presvedčenia“.

    Reply
  2. Pingback: Nebezpečný precedens alebo púha manipulácia? — Otvorená Hra

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *