List od Sociálnej poisťovne k otvoreniu II. piliera [analýza techník ovplyvňovania]

Nedávno sa nám do rúk dostal list od sociálnej poisťovne. Hneď po jeho prečítaní nám bolo jasné, že nám môže poslúžiť ako dobrý príklad ovplyvňovania.

Predtým ako začneme s analýzou listu, by sme radi podotkli, že sme sa ju snažili spraviť čo najvecnejšie. Nejde nám o to hodnotiť samotný obsah listu, ani vyjadrovať svoje názory na danú tému. Naším cieľom je využiť ho ako učebnú pomôcku, na ktorej si môžeme ukázať niekoľko bežných manipulatívnych techník. Zároveň je to stále náš osobný názor, naša interpretácia napísaného.

Analýza listu z pohľadu ovplyvňovania

Jednou z najnápadnejších techník, ktorá nám okamžite udrela do očí, je opakované používanie emocionálne sýtených slov a pasáží (tzv. emocionálnych apelov).

Rozčarovanie…, nejde o nijaké pôvodne sľubované…, stratový…, nevýhodná..., nemajú reálnu šancu na to…, zásadným spôsobom ovplyvňuje…, pozorne si prečítajte…, Vy ponesiete dôsledky…, v podobe doživotného dôchodku.

Sú to časti, ktoré nesú emocionálny náboj (konotáciu) a ich prítomnosť môže v čitateľoch vyvolávať rôzne emócie – v tomto prípade hlavne strach (z toho, že urobí chybu, že príde o peniaze, že sa rozhodne zle). Vo vecne napísanom liste by sme takéto pasáže nečakali.

Na použitie emocionálnych apelov nadväzuje druhá bežná technika – vyvolať strach, neistotu a v zápätí poskytnúť riešenie. To sa v liste opakuje viackrát:

  1. Vyvolanie strachu/neistoty: Poznáme výšku dôchodkov…rozčarovanie…
  2. Riešenie: Vláda SR preto znovu dáva možnosť sporiteľovi, aby si rozmyslel…aj Vy dostávate priestor zamyslieť sa.
  1. Vyvolanie strachu/neistoty: Či pre Vás nebude 2. pilier stratový a účasť v ňom nevýhodná.
  2. Riešenie: V priloženom letáku nájdete konkrétne informácie, vďaka ktorým sa môžete zorientovať.
  1. Vyvolanie strachu/neistoty: Či podľa Vášho príjmu a veku patríte do skupiny sporiteľov, ktorí nemajú reálnu šancu…inšpirujte sa skúsenosťami zo zahraničia…zvážte celkovú ekonomickú situáciu a vývoj v regióne. (Tu je viac neistota ako strach – ktorý bežný človek je schopný zvážiť celkovú ekonomickú situáciu v regióne?) Je takmer nemožné predpovedať vývoj na niekoľko desiatok rokov dopredu.
  2. Riešenie: Treba starostlivo zvážiť všetky uvedené faktory. (Tu je to tak pol na pol – je to síce riešenie, ale ako môže bežný občan starostlivo zvážiť všetky faktory?)Pozorne si prečítajte tieto riadky a priložené informácie.
  1. Vyvolanie strachu/neistoty: Rozhodnite sa sami za seba…bez ohľadu ne vyjadrenia politikov, analytikov…iba Vy ponesiete dôsledky v podobe doživotného dôchodku.
  2. Riešenie: Ak vystúpite z 2. piliera, Vaše peniaze budú prevedené…obdobie sa Vám riadne započíta do dôchodku…nebudete poškodený, nič nestratíte…ako keby ste v 2. pilieri nikdy neboli…veríme, že sa rozhodnete správne a po zvážení všetkých objektívnych informácií.

Aké rozhodnutie je to správne? Priamo to nie je nikde povedané. Podľa nás však z textu cítiť veľmi silne nastavené predpoklady, čo má byť správne.

Poďme sa však pozrieť na tretiu zaujímavosť, ktorá sa dá všimnúť v tomto liste. Oslovenia.

Vážený sporiteľ…Vás oslovili…aj Vy dostávate priestor opätovne sa zamyslieť nad tým…či účasť v ňom bude pre Vás osobne nevýhodná…či podľa Vášho príjmu a veku patríte…berte do úvahy Vašu životnú situáciu…zásadným spôsobom ovplyvňuje zhodnotenie Vašich investícií…ovplyvňujú Váš budúci dôchodok…Vy ponesiete dôsledky…Vaším osobným a nezávislým rozhodnutím…pre Vás dôležitá informácia…Vaše peniaze budú prevedené…sa Vám riadne započíta…bude na Vás pri výpočte Vášho dôchodku hľadieť…Vaša Sociálna poisťovňa.

Okrem toho, že sa jedná o úctivé oslovenie (ktoré vytvára v človeku pocit dôležitosti – hovorí ku mne autorita), je pravdepodobné, že tieto pasáže slúžia na to, aby si čitateľ vztiahol časti textu popisované pri druhej technike priamo na seba (aby si v duchu položil otázku: „Týka sa tento list aj mňa?“) a precítil tak strach nimi vyvolávaný. Ak sa na to pozrieme takto, dáva to zmysel podobný druhej uvedenej technike – najskôr vyvolať strach a pochybnosti a potom nás naviesť na naše vlastné „správne“ riešenie.

Počas toho, ako sme analyzovali list, nám napadlo, že by sme mohli vytvoriť vlastnú verziu listu. S použitím čo najmenej manipulatívnych techník a so zameraním sa na vecné informácie. Prečítajte si náš výtvor a posúďte sami, ako na vás pôsobí. Budeme radi, ak sa o svoje dojmy podelíte v komentároch.

List bez ovplyvňovania

Vážený sporiteľ,

dovoľte, aby sme Vás oslovili pri príležitosti opätovného otvorenia II. dôchodkového piliera od 15. marca do 15. júna 2015.

V spomínanej dobe dáva Vláda SR každému sporiteľovi možnosť, aby si rozmyslel, či v II. pilieri zostane alebo z neho odíde.

V priloženom letáku môžete nájsť konkrétne informácie, ktoré Vám môžu pomôcť pri rozhodovaní, či pre Vás II. dôchodkový pilier je alebo nie je výhodný. Pri rozhodovaní odporúčame brať do úvahy výšku Vášho príjmu (s perspektívou na dlhšie obdobie) a Váš vek.

Pri rozhodovaní zohľadnite aj Vašu životnú situáciu – napríklad, či ste dlhodobo nezamestnaný, máte perspektívu zamestnať sa s nadpriemerným príjmom, odchádzate na dlhšie obdobie do zahraničia alebo plánujete starostlivosť o deti namiesto pracovnej kariéry.

Vážený sporiteľ,

rozhodnutie vystúpiť alebo zotrvať je Vaším osobným a nezávislým rozhodnutím. V prípade, že sa rozhodnete vystúpiť z II. dôchodkového piliera, budú Vaše peniaze prevedené do Sociálnej poisťovne. Obdobie, počas ktorého ste boli v II. pilieri, sa riadne započíta do dôchodku a pri výpočte dôchodku sa na Vás bude hľadieť, ako keby ste v II. pilieri ani neboli.

Sociálna poisťovňa

Originál listu zo Sociálnej poisťovne

Páči sa ti článok? Budeme radi, ak o ňom povieš ostatným.

8 Comments

  1. Dana 16. apríla 2015 at 21:54

    Po zhliadnutí tohto listu som si hneď pomyslela, že ľudia – ovce, pôjdu rovno do košiara, tak ako im to v liste diktujú. Pôvodne som si ho chcela aj odložiť na pamiatku, ale potom som si uvedomila, že takto s nami manipulujú všade a denne… Takže vďaka za otvorenie očí, verím, že po prečítaní týchto riadkov sa otvoria nám viacerým…

    Reply
  2. Tom 18. apríla 2015 at 8:14

    pekne

    Reply
  3. Adam Studeník 18. apríla 2015 at 22:18

    ten list to je čisté žobranie a závadzanie nič netušiacich ľudí a dokonca sa divím, že je takýto postup legálny

    Reply
  4. Zita Lenártová 9. júna 2015 at 9:38

    Perfektná analýza…používam ju ako jeden z info materiálov pri poradenstve ohľadom II.pilera. Určite by ma tu potešila aj analýza 2.listu od SOC.P. … je totižto doslova neuveriteľné, že z takejto inštitúcie sa dostali do obehu tak zavádzajúce informácie.

    Reply
    1. Martin Čajko 10. júna 2015 at 17:40

      Zita teší ma, že ti analýza pomáha pri práci. Ak máš ten druhý list, mohla by si ho naskenovať a poslať mi ho? Radi sa na neho pozrieme.

      Reply
  5. Roland Varga 14. júna 2015 at 10:50

    Dôsledná analýza, výborná práca !

    Reply
  6. Jarmila Semanová 29. júla 2017 at 11:14

    Už dávnejšie som si všimla, že aj úradná komunikácia skĺzavá k manipulácii a často výrazne – niekedy som si bola istá, že tomu, kto dáva dokopy takúto korešpondenciu, snáď aj priplatia? Posunulo ma to k úbytku dôvery voči inštitúciám ako takým.

    Reply

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *