
Kvíz: Viete na problémy druhých reagovať asertívne?
Záverečný prehľad
Správne zodpovedaných 0 z 5 otázok
Otázky:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Informácie
Teraz môžete opäť spustiť kvíz.
Je nám ľúto, tento kvíz môžete skúsiť iba raz.
Kvíz sa spúšťa...
Musíte sa prihlásiť, aby ste mohli začať kvíz.
Aby ste mohli vyplniť tento kvíz, musíte najprv spraviť tento:
Výsledky
Odpovedali ste správne na 0 z 5 otázok
Čas vypršal
Kategórie
- Nekategorizované 0%
Vyplnením tohto kvízu ste si precvičili rozoznávanie pravej, nefalšovanej asertivity od presadzovania svojich práv bez ohľadu na práva druhých.
V reálnych situáciách sú výborným kľúčom k rozoznaniu asertivity emócie, ktoré vo vás komunikácia druhých vyvoláva.
Keby ste boli adresátmi výrokov v kvíze, aké by boli vaše emócie?
Všimli ste si, ako sa vaše pocity menia pri naozaj asertívnych výrokoch oproti ostatným?Zistite viac o asertivite v prehľadnej infografike.
Prispej k zlepšeniu otvorenej hry.
Napíš nám do komentára, s čím si mal ťažkosti a čo ti naopak išlo dobre. Ak máš zaujímavý nápad, ako vylepšiť kvízy alebo ťa napadla zaujímavá kvízová otázka, napíš nám ju. Pomôžeš tak k vylepšeniu stránky.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- Zodpovedané
- Označené otázky
- Otázka 1 / 5
1. Otázka
Asertivita v našom vnímaní nie je len o presadení svojho názoru. Je aj o tom nebyť manipulatívny a vystupovať vo vzťahoch z pozície rovnocennosti.
Predstavte si, že je jeden z vašich kolegov nahnevaný, pretože už pol hodinu nevie prísť na to, ako správne spracovať údaje, ktoré dostal. Ako by ste mu mohli asertívne a bez manipulácie pomôcť?
SprávneVšetky štyri nesprávne možnosti patria do kategórie nevyžiadanej rady, resp. „pomoci“. Niekedy ju druhý môže prijať, no inokedy sa ešte viac nahnevá. Preto je vhodné najprv sa spýtať, či o radu stojí. A ak nie, budeme to, samozrejme, rešpektovať.
NesprávneVšetky štyri nesprávne možnosti patria do kategórie nevyžiadanej rady, resp. „pomoci“. Niekedy ju druhý môže prijať, no inokedy sa ešte viac nahnevá. Preto je vhodné najprv sa spýtať, či o radu stojí. A ak nie, budeme to, samozrejme, rešpektovať.
- Otázka 2 / 5
2. Otázka
Predstavte si, že váš manžel prišiel domov z práce a má zlý pocit z toho, že šéf prehliadol jeho zásluhy a dostal menšie prémie, ako niektorí kolegovia, ktorí sa ani zďaleka tak nesnažili. Ako môžete efektívne reagovať?
SprávneObviňovanie ani nevyžiadané rady či vysvetlenia rozhodne nepatria do rovnocennej komunikácie. Keď je niekto rozladený, často potrebuje, aby sme ho počúvali, poprípade prejavili porozumenie – úprimne, vlastnými slovami (technika aktívneho počúvania).
NesprávneObviňovanie ani nevyžiadané rady či vysvetlenia rozhodne nepatria do rovnocennej komunikácie. Keď je niekto rozladený, často potrebuje, aby sme ho počúvali, poprípade prejavili porozumenie – úprimne, vlastnými slovami (technika aktívneho počúvania).
- Otázka 3 / 5
3. Otázka
Predstavte si, že jednému z vašich kolegov sa opakovane stáva, že odchádza z oddelenia bez toho, aby si opípal čipovú kartu. Ako ho na to môžete efektívne upozorniť?
SprávneV tejto chvíli sa môžeme cítiť frustrovaní Petrovou neschopnosťou zapamätať si jednoduchú vec, avšak dávať to najavo spôsobom, ktorý Petra ponižuje (obviňovanie, nevyžiadané rady), nie je riešením. Stačí čo najkratšie a vecné pripomenutie, pokojne len „Peter, karta.“
NesprávneV tejto chvíli sa môžeme cítiť frustrovaní Petrovou neschopnosťou zapamätať si jednoduchú vec, avšak dávať to najavo spôsobom, ktorý Petra ponižuje (obviňovanie, nevyžiadané rady), nie je riešením. Stačí čo najkratšie a vecné pripomenutie, pokojne len „Peter, karta.“
- Otázka 4 / 5
4. Otázka
Janka príde za rodičmi s plačom, že nestíha dopísať projekt, ktorý majú na zajtra do školy. Ako môžu rodičia asertívne reagovať?
SprávneV tomto prípade stačí na začiatok krátka empatická reakcia. Janka sa potrebuje najprv trošku vyrozprávať (vyplakať) a potom pravdepodobne aj sama príde na to, ako by sa dala daná situácia riešiť. Rodičia jej môžu do rôznej miery pomôcť, ak ich o to požiada, no hlavné rozhodnutie o riešení situácie stále zostáva na Janke. Ešte jedno pravidlo: v problémových situáciách nemá zmysle pozerať do budúcnosti, či do minulosti. V tej chvíli treba zostať v prítomnosti.
NesprávneV tomto prípade stačí na začiatok krátka empatická reakcia. Janka sa potrebuje najprv trošku vyrozprávať (vyplakať) a potom pravdepodobne aj sama príde na to, ako by sa dala daná situácia riešiť. Rodičia jej môžu do rôznej miery pomôcť, ak ich o to požiada, no hlavné rozhodnutie o riešení situácie stále zostáva na Janke. Ešte jedno pravidlo: v problémových situáciách nemá zmysle pozerať do budúcnosti, či do minulosti. V tej chvíli treba zostať v prítomnosti.
- Otázka 5 / 5
5. Otázka
Podriadený príde za šéfom ohľadne pretrvávajúcich nezhôd v ich tíme. Tvrdí, že už je to za hranicou únosnosti, a že zloženie tímu sa musí bezpodmienečne zmeniť. Ako môže šéf efektívne reagovať?
SprávneAk nadriadenému záleží na tom, aby sa daný problém vyriešil, najlepšie spraví, keď sa o ňom najprv dozvie viac. Na to mu najlepšie poslúžia otvorené otázky. Unáhlené závery môžu s veľkou pravdepodobnosťou spôsobiť, že problém sa nebude skutočne riešiť a zamestnanci zostanú nespokojní, čo bude mať samozrejme následky i v iných oblastiach.
NesprávneAk nadriadenému záleží na tom, aby sa daný problém vyriešil, najlepšie spraví, keď sa o ňom najprv dozvie viac. Na to mu najlepšie poslúžia otvorené otázky. Unáhlené závery môžu s veľkou pravdepodobnosťou spôsobiť, že problém sa nebude skutočne riešiť a zamestnanci zostanú nespokojní, čo bude mať samozrejme následky i v iných oblastiach.
Pri vyhodnotení správnych odpovedí mi chýba dovysvetlenie, tip a podobne (prečo bolo správne vybrať si konkrétnu odpoveď). Takto síce viem, koľko odpovedí bolo správnych, ale pri nesprávnej si môžem len tipnúť, v čom by mohol nastať problém, nad čím by som sa mala zamyslieť.
Uvítala by som tiež konkrétnejší tip na článok po skončení testu – napr. odkaz priamo na článok o základných princípoch asertívnej komunikácie, kde by som sa k téme viac dozvedela.
P.S. Celkovo som mi táto kvízová forma veľmi páči (najprv kvíz – potom zistiť, čo sa dá spraviť lepšie – vyvolalo to vo mne zdravú zvedavosť dozvedieť sa viac).
Ďakujem za spätnú väzbu. Súhlasím, že by sa tam hodilo aj dovysvetlenie a rozhodol som sa ho tam v najbližšom čase pridať. Aj nápad s tipom na konkrétny článok sa mi veľmi páči. Ešte raz vďaka 🙂
Uz su tu aj vysvetlenia za otazkami 🙂
Tusim tu chybal pocet otazok (1/5). Celkovo aj pri zozname kvizov by mozno bolo fajn napisat, kolko otazok ma kviz, ak su tam teda aj dlhsie.
Asertivita – teóriu už zvládam, už teraz iba to dostať do života. 🙂
Kedysi som fungovala agresívne, potom zase viac rokov submisívne. Potom som sa naštvala a začala si presadzovať opäť svoje – lenže priamu agresivitu som už nechcela, tak to často zaváňalo skrytou agresivitou, teda manipuláciou. Tohto sa zbaviť, to je poriadna nakládačka. ale tak aspoň mám dostatočný prehľad, no nie? 🙂
Skúsenosti s rôznymi prístupmi sa Vám podľa mňa zídu, pretože vďaka nim môžete vedieť, čo už nechcete. Komunikovať autenticky, asertívne, rovnocenne vyžaduje kus tréningu, pretože to nie je podporené prirodzenou emočnou reakciou, ktorá je ustrnutie a následne útok alebo útek. Z pohľadu emócií je pre nás prirodzenejšie útočiť (presadzovať sa) alebo sa stiahnuť (ísť do submisivity).
Ďakujem za reakciu. Aj za vysvetlenie ako to máme a čo je skôr prirodzené, či spontánne. Skúsenosti s rôznymi spôsobmi nekonštruktívnych techník mi dávajú aj ďalší bonus, nielen to, že ich môžem rozoznať. Môžem ich aj v pohode prijať, čo však neznamená s nimi súhlasiť. Prijať v zmysle, že ktokoľvek môže sa takto správať – pokiaľ s tým sám sa nerozhodne niečo urobiť. Že je to nejako ľudské.