
Kvíz: Rozpoznáš efekt ukotvenia?
Záverečný prehľad
Správne zodpovedaných 0 z 5 otázok
Otázky:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Informácie
Teraz môžete opäť spustiť kvíz.
Je nám ľúto, tento kvíz môžete skúsiť iba raz.
Kvíz sa spúšťa...
Musíte sa prihlásiť, aby ste mohli začať kvíz.
Aby ste mohli vyplniť tento kvíz, musíte najprv spraviť tento:
Výsledky
Odpovedali ste správne na 0 z 5 otázok
Čas vypršal
Kategórie
- Nekategorizované 0%
- efekt kotvenia 0%
V tomto kvíze ste mali možnosť otestovať svoju schopnosť rozoznať a pomenovať manipulatívnu techniku: efekt ukotvenia.
Pravidelný tréning tejto schopnosti vám pomôže lepšie a ľahšie rozpoznávať manipuláciu počas každodenných rozhovorov a situácií. Do komentárov môžete napísať vaše príklady, kde ste sa stretli s touto technikou.
Prispej k zlepšeniu otvorenej hry.
Napíš nám do komentára, s čím si mal ťažkosti a čo ti naopak išlo dobre. Ak máš zaujímavý nápad, ako vylepšiť kvízy alebo ťa napadla zaujímavá kvízová otázka, napíš nám ju. Pomôžeš tak k vylepšeniu stránky.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- Zodpovedané
- Označené otázky
- Otázka 1 / 5
1. Otázka
V ktorých výrokoch je použitý efekt ukotvenia?
SprávneV jednej správnej odpovedi je nastavená kotva na 150 eur. Pokiaľ druhá strana nemala dopredu jasnú predstavu o cene, tak bude veľmi pravdepodobne všetky ďalšie návrhy porovnávať s touto sumou. V druhej správnej odpovedi je použitý rámec praktická aktivita verzus nudná teória. Je možné, že druhá strana bude odteraz hodnotiť kurzy podľa toho, koľko praktických aktivít obsahujú.
NesprávneV jednej správnej odpovedi je nastavená kotva na 150 eur. Pokiaľ druhá strana nemala dopredu jasnú predstavu o cene, tak bude veľmi pravdepodobne všetky ďalšie návrhy porovnávať s touto sumou. V druhej správnej odpovedi je použitý rámec praktická aktivita verzus nudná teória. Je možné, že druhá strana bude odteraz hodnotiť kurzy podľa toho, koľko praktických aktivít obsahujú.
- Otázka 2 / 5
2. Otázka
Partia kamarátov sa rozhoduje, na aký výlet najbližšie pôjde. Ktorý z kamarátov využíva v rozhovore efekt ukotvenia?
SprávneJano ako jediný používa efekt kotvenia. Jeho snahou je ovplyvniť rozhodovanie kamarátov smerom k chate s atrakciami. Jeho kotvou sú teda atrakcie rôzneho druhu. Ostatným sa pravdepodobne bude ťažšie prezentovať chatu „bez atrakcií“.
NesprávneJano ako jediný používa efekt kotvenia. Jeho snahou je ovplyvniť rozhodovanie kamarátov smerom k chate s atrakciami. Jeho kotvou sú teda atrakcie rôzneho druhu. Ostatným sa pravdepodobne bude ťažšie prezentovať chatu „bez atrakcií“.
- Otázka 3 / 5
3. Otázka
Na psychohrách okrem iného trénujeme aj schopnosť odhaliť klamstvo. Pri jednej aktivite má rečník za úlohu prerozprávať dva takmer rovnaké príbehy. Jeden pravdivý a druhý nepravdivý. Ostatní hráči majú za úlohu určiť pravdivý príbeh. V jednej hre, počas toho, ako rečník rozpráva svoj druhý príbeh, sa zrazu z publika ozve Tomáš: „Teraz klame, pretože mu preskočil hlas.“ Ktorú manipulatívnu techniku použil?
Správne„Teraz klame, pretože mu preskočil hlas“ v tomto kontexte pôsobí ako kotva. Jej autor ňou vytvoril rámec, ktorým ovplyvnil rozhodovanie druhých o pravdivosti príbehu. Teraz sa pravdepodobne väčšina publika zameria na sledovanie hlasu, vďaka čomu im môžu uniknúť iné vodítka vedúce k odhaleniu klamstva.
Nesprávne„Teraz klame, pretože mu preskočil hlas“ v tomto kontexte pôsobí ako kotva. Jej autor ňou vytvoril rámec, ktorým ovplyvnil rozhodovanie druhých o pravdivosti príbehu. Teraz sa pravdepodobne väčšina publika zameria na sledovanie hlasu, vďaka čomu im môžu uniknúť iné vodítka vedúce k odhaleniu klamstva.
- Otázka 4 / 5
4. Otázka
V ktorých prípadoch sa jedná o efekt ukotvenia?
SprávnePri efekte ukotvenia je vždy najmenej jeden pomerne presný údaj, s ktorým potom porovnávame iné informácie.
NesprávnePri efekte ukotvenia je vždy najmenej jeden pomerne presný údaj, s ktorým potom porovnávame iné informácie.
- Otázka 5 / 5
5. Otázka
Na pracovnom pohovore povie uchádzač značne prehnanú sumu, ktorú by chcel dostávať ako plat. Následne však uzná, že táto suma je možno pre firmu príliš vysoká, ale aj tak by sa rád nejako dohodol. Pýta sa, či je možné získať nejaké iné benefity, pokiaľ zníži svoje vysoké nároky.
Akú inú techniku ovplyvňovania, okrem efektu ukotvenia, použil uchádzač na pohovore?
SprávneUchádzač použil princíp reciprocity. Najskôr nastavil vysokú cenu, z ktorej následne ubral, ale za tento svoj ústupok žiada nejakú výhodu. Táto kombinácia techník sa využíva pomerne často pri vyjednávaniach.
NesprávneUchádzač použil princíp reciprocity. Najskôr nastavil vysokú cenu, z ktorej následne ubral, ale za tento svoj ústupok žiada nejakú výhodu. Táto kombinácia techník sa využíva pomerne často pri vyjednávaniach.
Ja tym kotvam nerozumiem 🙁
Ja som mal s nimi tiež problém. V podstate ide o to, že prirovnáš niečo k niečomu. Príklad kotvy sú zľavy. Dnes u nás kúpite kura za polovicu. Porovnávaš teda východzí stav kura pred akciou so stavom kura po akcii.
Poprípade napíš, ktorým príkladom nerozumieš a pokúsime sa ti to na nich vysvetliť. Je možné, že viacerí majú podobný problém.
Zo všetkých testov tento mi dopadol najslabšie, iba 2 z 5. Na tom asi ešte by som rada popracovať. Vlastne ani som nečítala článok o efekte ukotvenia, iba tak som hádala.