
Kvíz: Ako dobre rozpoznáš manipuláciu?
Záverečný prehľad
Správne zodpovedaných 0 z 5 otázok
Otázky:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Informácie
Teraz môžete opäť spustiť kvíz.
Je nám ľúto, tento kvíz môžete skúsiť iba raz.
Kvíz sa spúšťa...
Musíte sa prihlásiť, aby ste mohli začať kvíz.
Aby ste mohli vyplniť tento kvíz, musíte najprv spraviť tento:
Výsledky
Čas vypršal
Získali ste 0 z 0 bodov, (0)
Kategórie
- Nekategorizované 0%
- mix techník 0%
V tomto kvíze ste si vyskúšali najmä rozpoznávanie manipulácie. Zamyslite sa aj nad ďalšími krokmi:
– Nad vaším vnútorným nastavením: Ako by v týchto situáciách vstupovali do hry vaše presvedčenia, hodnoty a ciele?
– Nad efektívnou obranou: Ako by ste v týchto situáciách efektívne reagovali?
Prispej k zlepšeniu otvorenej hry.
Napíš nám do komentára, s čím si mal ťažkosti a čo ti naopak išlo dobre. Ak máš zaujímavý nápad, ako vylepšiť kvízy alebo ťa napadla zaujímavá kvízová otázka, napíš nám ju. Pomôžeš tak k vylepšeniu stránky.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- Zodpovedané
- Označené otázky
- Otázka 1 / 5
1. Otázka
Situácia: Kamarát sa vás opýtal, či by ste mu pomohli preložiť pár strán cudzojazyčného textu do slovenčiny. Vy máte už naplánovaný deň až do večera, a preto mu poviete: „Prepáč, ale fakt teraz nemám čas. Rád by som ti pomohol, ale teraz to nejde.“
Ktoré z týchto reakcií kamaráta sú podľa vás manipulatívne?
SprávneVšetky tri odpovede sú manipulatívne a nedá sa jednoznačne povedať, ktorá z nich je najviac. Bude to záležať od toho, na aké druhy manipulácie ste viac citliví. Niekoho zlomí emocionálne vydieranie, zatiaľ čo iný sa nechá veľmi ľahko „podplatiť“ nejakou protihodnotou. Je dobré poznať svoje reakcie na rôzne druhy manipulácie. Zamyslite sa, aké emócie vo vás jednotlivé možnosti vyvolávajú.
NesprávneVšetky tri odpovede sú manipulatívne a nedá sa jednoznačne povedať, ktorá z nich je najviac. Bude to záležať od toho, na aké druhy manipulácie ste viac citliví. Niekoho zlomí emocionálne vydieranie, zatiaľ čo iný sa nechá veľmi ľahko „podplatiť“ nejakou protihodnotou. Je dobré poznať svoje reakcie na rôzne druhy manipulácie. Zamyslite sa, aké emócie vo vás jednotlivé možnosti vyvolávajú.
- Otázka 2 / 5
2. Otázka
Aké manipulatívne techniky sú použité v príklade: „Do kelu, to je fakt škoda. Dúfal som, že mi pomôžeš. Teraz to už nemám šancu stihnúť. Takže nespravím skúšku, budem musieť opakovať ročník, no to sa môžem rovno rozlúčiť so školou.”
SprávneKamarát sa v tomto prípade snaží vyvolať súcit s jeho ťažkou situáciou. V poslednej vete je navyše použitý lavínový argument, pomocou ktorého sa cez viaceré kroky dostaneme od malých až k obrovským dôsledkom.
NesprávneKamarát sa v tomto prípade snaží vyvolať súcit s jeho ťažkou situáciou. V poslednej vete je navyše použitý lavínový argument, pomocou ktorého sa cez viaceré kroky dostaneme od malých až k obrovským dôsledkom.
- Otázka 3 / 5
3. Otázka
Aké manipulatívne techniky sú použité v príklade: „Tak vieš čo, ani ja ti nabudúce nepomôžem, keď budeš niečo naozaj potrebovať! Ty si hovoríš kamarát? Idem si nájsť niekoho ochotnejšieho, kto mi s tým pomôže.“
SprávneV prvej vete je použitá reciprocita negatívnym spôsobom – keď ty nie, tak ani ja nie. Zároveň je tu evidentná snaha vyvolať strach a obavy z možnej straty priateľstva a vzájomnej pomoci.
NesprávneV prvej vete je použitá reciprocita negatívnym spôsobom – keď ty nie, tak ani ja nie. Zároveň je tu evidentná snaha vyvolať strach a obavy z možnej straty priateľstva a vzájomnej pomoci.
- Otázka 4 / 5
4. Otázka
Aká manipulatívna technika je použitá v príklade: „Chápem. Čo keby som ti ponúkol nejakú protislužbu? Mám tu náhodou dva lístky na predstavenie, ktoré by sa ti mohlo naozaj páčiť? Čo by si povedal na to, keby som ti ich dal ako odmenu za tvoju pomoc?“
SprávneV tomto príklade je použitý najmä princíp reciprocity – niečo za niečo. Úplatok síce spadá do kategórie manipulácie pomocou reciprocity, ale v tomto prípade sa o úplatok nejedná, pretože sa neočakáva konanie porušujúce právne povinnosti konajúceho subjektu.
NesprávneV tomto príklade je použitý najmä princíp reciprocity – niečo za niečo. Úplatok síce spadá do kategórie manipulácie pomocou reciprocity, ale v tomto prípade sa o úplatok nejedná, pretože sa neočakáva konanie porušujúce právne povinnosti konajúceho subjektu.
- Otázka 5 / 5
5. Otázka
Ktoré manipulatívne techniky sú použité v príklade?
“Poviem vám, a sú to moje dlhodobé skúsenosti, že pokiaľ svojich ľudí nedržíte nakrátko, tak vám veľmi rýchlo poskáču po hlave. Je to ako s výcvikom psov. Pokiaľ im jasne neukážete, kto je pánom, tak bude dochádzať k neustálym konfliktom.”
SprávneV prvej časti je použitá osobná záruka, s odvolaním sa na dlhodobé skúsenosti. Nasleduje apel na obavy a nakoniec klamná analógia, ktorá hľadá podobnosť medzi výcvikom psov a vedením ľudí.
NesprávneV prvej časti je použitá osobná záruka, s odvolaním sa na dlhodobé skúsenosti. Nasleduje apel na obavy a nakoniec klamná analógia, ktorá hľadá podobnosť medzi výcvikom psov a vedením ľudí.
Fúha, ale je tých techník, jeden by to ani nevymyslel 😉
Dúfam, že sa mi podarí urobiť si v nich prehľad. Každopádne ďakujem za možnosť si to roztriediť a poznať ich v reálnom fungovaní. Rozpoznať a vedieť na to asertívne reagovať. Prehier už bolo dosť, teším sa na bonus výhra-výhra.
V tej druhej otazke – “Ty si hovoris kamarat?” mi pride ten apel na obavy dost nepriamy. Myslim, ze by sa to dalo charakterizovat aj ako princip zavazku a doslednosti: “ak si mi kamaratom, tak si mi zaviazany pomahat”.