Kedy sa neoplatí mať posledné slovo

Kedy sa neoplatí mať posledné slovo

Nie na každú manipulatívnu techniku sa oplatí reagovať protiútokom so zbraňami ťažkého kalibru. Dokonca, niekedy nereagovať je viac, ako reagovať. Schopnosť povzniesť sa nad nekalý útok so sebou prináša prestíž a punc profesionality.

Komunikačné techniky sa vždy lepšie chápu na príklade:

Tomáš je na porade a chystá sa prezentovať pokrok svojho tímu, keď sa k nemu nakloní kolega a značne počuteľným hlasom sa ho spýta: „Tak čo, dnes už nie si nervózny?“

V tom momente sa v izbe ako na povel rozprestrie hrobové ticho a všetci čakajú na Tomášovu reakciu.

Jednou z možností je použitie techniky nazývanej ignorovať a pokračovať. Ako názov hovorí, celá technika je postavená na tom, že manipulátorov pokus vtiahnuť nás do jeho hry jednoducho odignorujeme a budeme pokračovať ďalej vo svojej ceste. Samotné ignorovanie je možné prezentovať rôznymi spôsobmi:

  • na chvíľu sa odmlčíme a potom pokračujeme ďalej, ako keby sa nič nestalo,
  • nadviažeme krátky očný kontakt s osobou, ktorá sa nás pokúsila rozhodiť a pokračujeme ďalej,
  • opýtame sa: „Ak súhlasíte, budeme pokračovať.“ alebo „Súhlasíte, aby sme pokračovali?“, dávame tým najavo, že sme pokus o manipuláciu zaregistrovali, no rozhodli sme sa na neho nereagovať
  • vyslovíme zjavne konštruktívny príspevok.

Komplikácie môžu nastať kvôli vnútornému nastaveniu

Ťažkosť úspešného prevedenia techniky ignorovať a pokračovať tkvie v našom vnútornom nastavení. Od malička sme učení, že na otázky sa má odpovedať a nejak podvedome cítime, že ten, kto má v konflikte posledné slovo, je jeho víťaz.

Avšak v momente, keď zareagujeme na manipulátorov výrok, sme pristúpili na jeho hru a tak sa dostávame do nevýhodnejšieho postavenia, v ktorom sa musíme brániť.

Samozrejme, nie vždy je možné nereagovať. Táto technika je však jednou z najúčinnejších v obrane proti manipulácii, a preto sa ju oplatí mať vo svojom repertoári obranných techník na prvom mieste.

Chceš ešte viac zdokonaliť svoje komunikačné schopnosti? Môžeš sa prihlásiť do hravého online tréningu alebo do mailingu a nič nové ti neunikne.

Páči sa ti článok? Budeme radi, ak o ňom povieš ostatným.

Optimista, milovník života a ľudskosti, hobby freediver. Ak neškolím alebo nedohadujem nejaké nové zaujímavé spolupráce, môžete ma nájsť s rodinou a priateľmi alebo vo vode ako sa potápam. P.S. Dobre vychladená kofola nikdy nemôže byť zlá ;) Moje motto je: "Spero dum spiro" (Dúfam, kým dýcham)

8 komentárov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.