Kedy sa neoplatí mať posledné slovo

Nie na každú manipulatívnu techniku sa oplatí reagovať protiútokom so zbraňami ťažkého kalibru. Dokonca, niekedy nereagovať je viac, ako reagovať. Schopnosť povzniesť sa nad nekalý útok so sebou prináša prestíž a punc profesionality.
Komunikačné techniky sa vždy lepšie chápu na príklade:

Tomáš je na porade a chystá sa prezentovať pokrok svojho tímu, keď sa k nemu nakloní kolega a značne počuteľným hlasom sa ho spýta: „Tak čo, dnes už nie si nervózny?“

V tom momente sa v izbe ako na povel rozprestrie hrobové ticho a všetci čakajú na Tomášovu reakciu.
Jednou z možností je použitie techniky nazývanej ignorovať a pokračovať. Ako názov hovorí, celá technika je postavená na tom, že manipulátorov pokus vtiahnuť nás do jeho hry jednoducho odignorujeme a budeme pokračovať ďalej vo svojej ceste. Samotné ignorovanie je možné prezentovať rôznymi spôsobmi:

  • na chvíľu sa odmlčíme a potom pokračujeme ďalej, ako keby sa nič nestalo,
  • nadviažeme krátky očný kontakt s osobou, ktorá sa nás pokúsila rozhodiť a pokračujeme ďalej,
  • opýtame sa: „Ak súhlasíte, budeme pokračovať.“ alebo „Súhlasíte, aby sme pokračovali?“, dávame tým najavo, že sme pokus o manipuláciu zaregistrovali, no rozhodli sme sa na neho nereagovať
  • vyslovíme zjavne konštruktívny príspevok.

Komplikácie môžu nastať kvôli vnútornému nastaveniu

Ťažkosť úspešného prevedenia techniky ignorovať a pokračovať tkvie v našom vnútornom nastavení. Od malička sme učení, že na otázky sa má odpovedať a nejak podvedome cítime, že ten, kto má v konflikte posledné slovo, je jeho víťaz.
Avšak v momente, keď zareagujeme na manipulátorov výrok, sme pristúpili na jeho hru a tak sa dostávame do nevýhodnejšieho postavenia, v ktorom sa musíme brániť.
Samozrejme, nie vždy je možné nereagovať. Táto technika je však jednou z najúčinnejších v obrane proti manipulácii, a preto sa ju oplatí mať vo svojom repertoári obranných techník na prvom mieste.

Páči sa ti článok? Budeme radi, ak o ňom povieš ostatným.

8 Comments

  1. Ľubica Šoltésová 3. októbra 2015 at 22:40

    Veľmi dobre to funguje napríklad na provokatívne otázky, ktoré zvyknú dávať žiaci učiteľom 🙂 Všetky štyri popísané varianty. A chce to naozaj kus sebaovládania a trpezlivosti…

    Reply
    1. Zita Lenártová 4. októbra 2015 at 12:25

      Súhlasím, pri učiteľskej praxi je aplikovanie tejto techniky obzvlášť náročné…hlavne keď sa do toho zapoja viacerí žiaci, ktorí sa nechajú uniesť „stádovitým efektom“ a vytvárajú ešte väčší tlak. Moja kolegyňa ju však používa aj v prípadoch, keď sa jej klient začne pýtať nevhodné otázky, ktoré sa netýkajú práce…

      Reply
      1. Martin Čajko 4. októbra 2015 at 14:20

        Pôvodne som rozmýšľal, že zakomponujem do článku aj príklad z učiteľskej praxe. Nakoniec som sa však rozhodol, že by to mohlo byť zmätočné. Z toho dôvodu ma veľmi potešili vaše príklady využitia tejto techniky v praxi :).

        Reply
  2. Pingback: Humor a vtip – efektívna reakcia nielen na manipuláciu — Otvorená Hra

  3. Pingback: Tipy ako reagovať, ak nám niekto povie: "Toto je moje posledné slovo!" — Otvorená Hra

  4. Pingback: Pokúšajú sa vás zahanbiť? Nenechajte sa! — Otvorená Hra

  5. Jarmila Semanová 26. júla 2017 at 8:36

    Hm, zaujímavé. Som jednou z tých, ktorí majú v sebe zakorenené, že mlčanie je neslušné a že tento spôsob ignorovania výrokov kohokoľvek je neprijateľný. Ako keby to znamenalo nejakú povýšenosť, ak odmietam vôbec zareagovať slovne. Učiteľkou nie som, v mojom zamestnaní sa poteším akejkoľvek ponuke na ľudský dialóg, aj keď je to ako hodená rukavica – rada ju zdvíham.

    Reply
  6. Pingback: Humor a vtip – efektívna reakcia nielen na manipuláciu - Manipulácia - Čarodejníctvo

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *