Humor a vtip – efektívna reakcia nielen na manipuláciu

Pokúste sa vžiť do nasledujúcich situácii:

  1. Dúfam, že sa dnes si si to lepšie pripravil,“ rýpe kolega pred mítingom.
  2. A už tu máme zas nepríjemný audit,“ vysloví na začiatku stretnutia auditovaný.
  3. Ty to vieš vždy najlepšie, však?“ vraví kolega, ktorému došli argumenty.
  4. Ty za všetko môžeš!“ vyčíta partnerka s miernym úsmevom partnerovi.
  5. Tu prichádza vinník. Ten, čo to celé spíska,“ predstavuje riaditeľovi vedúci tímu zamestnanca.
  6. Čím, že sme si zaslúžili takúto návštevu?“ pýta sa auditovaný pri vstupe audítorov.
  7. Tak čo, už sa vám podarilo rozbehnúť tú mašinu? Že to nebolo také ťažké, keď má len tri gombíky?“ uťahuje si vedúci z pracovníkov.

 
Všetky výroky majú niečo spoločné. Ich autor sa nimi snaží druhého vyviesť z rovnováhy. Avšak, ak by došlo ku otvorenej konfrontácii, autor výroku by sa hral na nechápavého a snažil by sa svoje správanie vysvetliť ako nepochopený žart.
V takýchto situáciách je dobré sa naučiť, nebrať si takéto poznámky k srdcu. Ak poznámku zoberiete vážne, pristúpite na hru manipulátora, ktorý dosiahol svoj cieľ a svojou poznámkou vás vykoľajil. Získal tak v komunikácii prevahu, pretože vám vytvoril dodatočný stres, ktorý musíte teraz zvládať.

Ako obrana sa dá použiť preháňanie

V podobných situáciách sa niekedy dá použiť komunikačná technika zvaná preháňanie. Chytíte sa výroku, ktorý ste si vypočuli a sebavedomo ho preženiete.
Znamená to, že v určitej hravej a zábavnej forme pristúpite na manipulátorovu hru. Nebudete sa snažiť jeho výrok vyvrátiť, ale pokúsite sa zosilniť jeho vtipnú časť. V jednoduchosti by sa dalo povedať, že si spravíte „srandu“ sami zo seba alebo aktuálnej situácie.
Reakcie s použitím techniky preháňania na príklady zmienené vyššie by mohli znieť napríklad nasledovne. Predstavte si každú reakciu vyslovenú s veselým hlasom a úsmevom.

  1. Samozrejme, že nie. Načo by som to predsa robil?“
  2. Tak to nás ešte nepoznáte, ak hovoríte, že sme len nepríjemní.“
  3. Áno, ako si uhádol?“
  4. Samozrejme, veď som pánom sveta.“
  5. Keby len spískal, ale aj celé navrhol a presadil.“
  6. Losovali sme a vy ste to vyhrali.“
  7. Keby sa nám ju podarilo len rozbehnúť, nám sa ju podarilo už aj pokaziť,“ vracia úder zamastenec a samozrejme sa nič nepokazilo.

 
O tejto technike by sa dalo povedať, že skôr spadá do kategórie umenia ako vedy. Pri jej používaní je do značnej miery dôležité vnútorné nastavenie. Podstatné je nebrať veci osobne, ale snažiť sa celú komunikáciu ťahať do vtipu, pretože práve humor dokáže búrať zábrany. Z vnútorného nastavenia vychádza aj dôležitá neverbálna komunikácia – tón hlasu a výraz tváre. Hlas by mal byť veselý a nesilený. Reč tela uvoľnená, na tvári srdečný úsmev a v očiach by sa mohlo blysnúť šibalstvo. Celá reakcia by mala vyzerať uvoľnene a nenútene. Jednoducho to musí byť zábava.
Technika spoľahlivo funguje ak:

  • ste na rovnocennej úrovni,
  • ste nadriadený,
  • viete, že váš nadriadený je „srandista“ a takýto druh humoru pochopí.

 
Použitie techniky odľahčuje situáciu a dáva manipulátorovi jasne najavo, že svojimi hlúpymi poznámkami nedosiahne svoj cieľ.
P.S. Úskalím techniky je jej nemožnosť použitia vo všetkých situáciách. Nie všetci ľudia sú schopní (napríklad nadriadení, neznámi ľudia) pochopiť druh humoru vychádzajúceho z preháňania. V takých situáciách je lepšie použiť napríklad techniku ignorovať a pokračovať.
Táto technika sa dá zväčša veľmi dobre použiť v silných alebo dlhodobých vzťahoch, v ktorých sa navzájom poznáte.

Chceš ešte viac zdokonaliť svoje komunikačné schopnosti? Môžeš sa prihlásiť do hravého online tréningu alebo do mailingu a nič nové ti neunikne.

Páči sa ti článok? Budeme radi, ak o ňom povieš ostatným.

3 Comments

  1. Zita Lenártová 25. februára 2016 at 22:34

    Ja túto techniku využívam veľmi zriedka a to z jednoduchého dôvodu…musím byť na ňu vyslovene naladená a pripravená, pretože takýto provokatéri nekončia len pri jednej reakcii a majú tendenciu „mať posledné slovo“ a aj keď sa mi úspešne podarilo reagovať na prvé vety, na každú mali odpoveď . Mala som pocit, že čím viac som sa snažila vtipne reagovať, o to viac sa stupňovala ich ironickosť a útočnosť…a zároveň, že hrám podľa ich pravidiel, čiže dostali ma presne tam, kde chceli… Techniku ignorovať a pokračovať preferujem viac…ak sa so mnou chcú hrať, tak podľa mojich pravidiel 😉

    Reply
    1. Martin Čajko 27. februára 2016 at 10:57

      Technika humoru sa nedá použiť vo všetkých situáciách a je pri nej presne to riziko, ktoré popisuješ. Samozrejme technika ignorovať a pokračovať je viac všeobecnejšia a dá sa použiť vo viacerých situáciách.

      Reply
  2. Pingback: Pokúšajú sa vás zahanbiť? Nenechajte sa! — Otvorená Hra

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *