Čím viac X, tým viac Y

V tomto článku si rozoberieme komunikačnú techniku s názvom jednoduchá väzba. Možno už aj tušíte, na akom princípe funguje. A čím viac sa mu budete venovať, tým skôr si uvedomíte, že vyjadruje jeden zo základných matematických vzťahov. Priamu alebo nepriamu úmernosť. A čím skôr si pozriete pár príkladov, tým rýchlejšie si voči nemu vybudujete citlivosť.

„Čím viac počúvaš moje argumenty, tým viac sa sám môžeš zamyslieť nad tým, prečo je dobré postupovať podľa môjho návrhu“

„O čo menej sa ti bude dariť v kartách, o to viac šťastia nájdeš v láske.“

„Čím zriedkavejšie sa budeš opíjať, tým menšiu budeš mať šancu, že sa z teba stane alkoholik.“

Manipulatívnosť tohto spôsobu vyjadrovania spočíva v tom, že do logicky znejúceho vzťahu môžeme dosadiť aj myšlienky, ktoré spolu vôbec nesúvisia. Napríklad:

„Čím pozornejšie budete počúvať pána profesora, tým viac si zapamätáte z prednášky.“

Znie to logicky, ale v skutočnosti to vôbec nemusí byť pravda. Je pokojne možné, že čím pozornejšie budete pána profesora počúvať, tým skôr sa vaša pozornosť unaví. A po chvíli sa pristihnete, že nemáte ani poňatia, o čom vlastne rozpráva.

Ako sa môžeme brániť?

Obrana proti manipulatívnemu použitiu jednoduchej väzby spočíva v prvom rade v jej odhalení. Jej účinnosť rastie v najmä v prípadoch, keď je:

1. Kombinovaná s inými manipulatívnymi technikami

2. Použitá v prívale hovorených viet tak, že nemáme čas alebo kapacitu vyhodnocovať správnosť každého výroku

3. Použitá v kombinácii s výrokmi, ktoré považujeme za pravdivé

Napríklad takto:

„Je totižto všeobecne známy fakt, že ziskovosť našej firmy klesá v letných mesiacoch, a preto by sme sa mali zaoberať okrem iného tým, ako motivovať našich zamestnancov k lepším výkonom v tomto období. Každému, kto sa nad tým trochu zamyslel, je úplne jasné, že čím viac budú motivovaní, tým viac porastie ich produktivita, čo bude prirodzene znamenať nárast našich ziskov a preklenutie tohto nepriaznivého obdobia. Jediné, čo teda treba spraviť, je…“

Keď si všimneme jednoduchú väzbu, mali by sme spozornieť a položiť si otázku, či je naozaj pravdivá. Ak to nevieme zhodnotiť, môžeme sa na to opýtať autora výroku. Alebo si môžeme spraviť poznámku a preveriť si pravdivosť vyjadrenia neskôr.

Teraz si môžete zatrénovať odhaľovanie jednoduchej väzby:

[WpProQuiz 5]

Chceš ešte viac zdokonaliť svoje komunikačné schopnosti? Môžeš sa prihlásiť do hravého online tréningu alebo do mailingu a nič nové ti neunikne.

Páči sa ti článok? Budeme radi, ak o ňom povieš ostatným.

1 Comment

  1. Jarmila Semanová 27. júla 2017 at 22:48

    Logika v nelogických súvislostiach – by sa to mohlo tiež volať 🙂

    Reply

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *