Ako sa brániť manipulatívnym argumentom odvolávajúcim sa na tradíciu?

Ako sa brániť manipulatívnym argumentom odvolávajúcim sa na tradíciu?

Takto sa to predsa vždy robilo, a preto to tak budeme robiť aj tento krát!

Poznáte tento druh argumentácie?

Hovorí sa, že zvyk je železná košeľa, pretože je niekedy veľmi ťažké vzdať sa niečoho, čo sme už dlho navyknutí robiť.

Navyše, ľudia radi veria predpokladu, že keď sa niečo používa už veľmi dlho a funguje to, tak je to stále natoľko dobré, že to netreba meniť.

A do tretice, samotné slovo tradícia je zväčša vnímané veľmi pozitívne. Tradície predsa treba chrániť, pestovať a odovzdávať aj ďalším generáciám. Nechceme spochybňovať hodnotu tradícií, ale ak sa používajú ako argumenty, tak je dobré sa nad nimi zamyslieť. Pozrime si pár príkladov, v ktorých sa pomocou apelu na tradíciu manipuluje.

„Vždy sme mávali porady v utorky a osvedčilo sa to. Tak prečo by sme ich mali dávať na iný deň? Všetkým ostatným to vyhovuje.“

„Od začiatku ste naším sponzorom. Myslím, že sa to už osvedčilo, takže by sme v tom mali pokračovať.“

„Od nepamäti nám dodáva materiál táto firma. Neexistuje dôvod, prečo by sme to mali meniť.“

„Keď to funguje už päť rokov, tak to musí byť dobré. Nič sa nestane, ak to budeme robiť aj naďalej.“

„Našim klientom poskytujeme výborné služby už 150 rokov a využíva ich aj množstvo známych osobností.“

Teraz môžete opäť spustiť kvíz.

Nie vždy je jasné, či je tradícia dobrá alebo nie. Ide však o to, aby apel na tradíciu nenahrádzal reálne argumenty. To, že je niečo tradícia, zďaleka nemusí znamenať, že je to najlepším riešením.

Ako sa môžeme brániť?

Najlepšie je zareagovať otázkami, ktoré nám otvoria možnosť preskúmať aj iné možnosti, ako je držať sa tradície. Zároveň by sme si mali dať pozor, aby sme druhú stranu nedostali do defenzívy. Dobrým riešením je preto najskôr uznať, že držať sa tradície je rozhodne dobrá možnosť, a potom sa konštruktívne opýtať na možnosti alebo vylepšenia, ktoré ponúka druhé riešenie.

Možné riešenie prvej a tretej situácie z príkladov:

„Viem, že sme vždy mávali porady v utorok a mnohým sa to páči. A zároveň by som rád otvoril diskusiu o tom, či by mohol existovať ešte lepší termín. Viacerí kolegovia mi hovorili, že by sa im páčila nejaká zmena. Čo keby sme sa o tom porozprávali na budúcej porade?“

„Áno, naša spolupráca fungovala a funguje stále dobre. Ceny na trhu sa však výrazne zmenili a mali sme aj sťažnosti na kvalitu. Je podľa mňa dôležité, aby sme sa zamysleli, aké máme možnosti a vybrali si z nich tú, ktorá je pre nás najvýhodnejšia. Čo navrhujete?“

Zlepšite svoju schopnosť efektívnej komunikácie tým, že vymyslíte riešenia pre ostatné situácie.

Chceš ešte viac zdokonaliť svoje komunikačné schopnosti? Môžeš sa prihlásiť do hravého online tréningu alebo do mailingu a nič nové ti neunikne.

Páči sa ti článok? Budeme radi, ak o ňom povieš ostatným.

6 komentárov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

 • 4. Je výborné, že to tak dlho bez problémov fungovalo. Ale doba sa zmenila a myslím, že by sme sa mohli zamyslieť aj nad iným spôsobom. Za skúšku nič nedáme.

  Dária Reply
  • Vaša odpoveď sa mi páči a je podľa mňa dobre sformulovaná. Jediné, čo by som možno zmenil, je slovíčko “ale”. Namiesto neho by sa dalo použiť “a”, napríklad: “A zároveň si myslím, že sa doba zmenila a mohli by sme sa zamyslieť…” Spojka “a” dáva lepšie najavo, že rešpektujete názor druhého. Celkovo to na mňa pôsobí konštruktívne, otvára to ďalšie možnosti.

   Michal Šoltés Reply
 • Už samotný nadpis je manipulcáciou. V nadpise sa podsúva presvedčenie, že proti tradíciám treba všemožne bojovať, lebo sú zlé.
  Filozofia záťažou niektorými tradíciami musí byť podľa mojej mienky iná. Čo je to tradícia? Je to zo skúsenosti odvodené pravidlo konania overené istým časom. Nezriedka mnohými generáciami. Také konanie nie je správne chápať ako spaitočnícke. Práve naopak. Zritualizovaný spôsob niektorých úkonov nám urýchľuje a uľahčuje život. Tradícia je teda užitočný a moderný trend v prípadoch, keď iné alternatívy by viedli k nejakým ťažkostiam. Je správne teda považovať tradíciu za rozumný návyk.
  Druhý pohľad na tradíciu konania je ten, že je v rozpore so zdravým úsudkom, rozumom, racionálnym myslením, aby sa zachovávanie tradícií povýšilo na kult, na posvätnú kravu, tam, kde zdravý rozum – ktorého používanie je rovnako dobrou tradíciou, káže, aby zaťažujúce tradície, návyky, boli vylepšené.
  Vylepúšovanie tradícií, teda osvedčených postupov a návykov má byť ponúkané rovnako ako tradícia. Veď rast ľudskej civilizácie sám o sebe je tou najlepšou tradíciou. V tomto duchu je vhodné pôsobiť v tých prípadoch, kedy sa ukazuje, že zmeny tradičných, skôr zaužívaných a osvedčených návykov a konaní, by boli veľmi náročné. Zmena samotná teda má byť tradíciou, ak je opodstatnená.
  Modernisti, teda tí, čo vidia v užitočnosti tradícií akéhosi úhlavného ideologického nepriateľa, by si mali uvedomiť, že dôkazné bremeno je na tých, ktorí usilujú o zmenu. Nie na tých, ktorí majú osvedčený režim dňa. Dôvody na zmenu musia byť jasne zdôvodnené a ich prospešnosť nespochybniteľná. Rozdiel musí byť zjavný a výhody, ktoré taká zmena prináša, musia byť dopytované tými, ktoré doteraz boli naučení na zaužívaný rizuál.
  Snaha po osobnom zviditeľnení, kariére, nezriedka paranoja alebo nezdravý narcizmus núti jedincov bojovať proti tradíciám za každú cenu iba z princípu, že tradície akéhokoľvek druhu sú zlé. Je to najhoršia forma argumentácie a snáh o zmenu. Zmena osvedčených tradícií vynútená zákonom a mediálnou silou sa tak stáva diktátom. Ľudia majú pocit manipulácie a vytvára sa pocit straty identity. Takýto rozvrat identity potom vedie k frustrácii a celkovému zníženiu prežívanej kvality života.

  Príkladom je nezvládnutá argumentácia LGBT aktivistov, ktorí neschopnosť zodpovedať na logické otázky tradičných foriem súžitia nahrádzajú právnymi obštrukciami, znevažovaním a zosmiešňovaním tradicionalistov. To je argumentačná porážka modernistov. A všetci vieme, ako posledné voľby dopadli. Aj takú podobu môže mať dôsledok boja proti tradíciám klamstvom, nátlakom a mediálnou manipuláciou.

  Ku konkrétnemu príkladu číslo 2:
  Teší nás, že ste dlhodobo naším sponzorom. Chceme otvoriť novú kapitolu nášho podujatia a zviditeľniť ho širšej spoločnosti. Aj z dôvodov férovosti voči naším priaznivcom preto prichádzame s vylepšenými pravidlami zohľadňujúcimi dnes už štandartne požadované podmienky nediskriminácie a transparentnosti. Z tohoto dôvodu Vás oslovujeme s našími všeobecne záväznými pravidlami sponzoringu a prosíme vás, aby ste si ich dobre preštudovali. Zmenili sa tieto a tieto kritériá. Cieľom zmien je otvorenosť a rovnosť príležitostí pre všetky subjekty, ktoré nás budú chcieť podporiť. Preto sa obraciame na vás s nádejou, že naďalej zostanete našimi sponzormi v rozšírenej spoločnosti našich nových podporovateľov.

  TvojOponent Reply
  • Dobrý deň, ďakujem Vám za podnetný komentár. Vaše riešenie situácie 2 mi príde byť dobre premyslené a zároveň zdvorilé. Miestami tam sú použité techniky ovplyvňovania (napr. apel na férovosť v tretej vete), ale pokiaľ je ten, kto to hovorí, o tejto hodnote vnútorne presvedčený, tak by som to osobne za manipuláciu nepovažoval.

   Čo sa týka nadpisu, tak v ňom je predpokladané, že “existujú manipulatívne argumenty, ktoré sa odvolávajú na tradíciu”. V žiadnom prípade sa nesnažíme tvrdiť, že všetky argumenty odvolávajúce sa na tradíciu sú manipulatívne. Ako aj píšem v úvode, nejde o to spochybňovať hodnotu tradícií. Ak pomocou tradície niekto argumentuje, tak sa oplatí zamyslieť sa nad tým, či je tento argument použitý správne. Článok je zameraný na prípady, v ktorých je použitie tradícií potenciálne manipulatívne alebo manipulatívne.

   Veľmi sa mi páči myšlienka, že “zmena samotná má byť tradíciou”.

   Podstatou by podľa mňa malo byť: Neprijímať tradície slepo a ani nebojovať proti tradíciám slepo. Nebáť sa opýtať sa na prínosy aj nevýhody tradicií, nebáť sa vypýtať si konkrétne argumenty, mať otvorenú myseľ. Boj proti tradíciám “zo zásady” je pre mňa rovnako kontraproduktívny ako obhajovanie tradície “zo zásady”.

   Michal Šoltés Reply
 • Dobrý deň, chválim stránku a držím palce! Mohli by ste bližšie povedať o blokáde a bagatelizácii v oblasti manipulácie? Myslím, že je to veľmi užitočný fakt a myslím, že jediná zvedavá tu nie som iba ja. Teším sa na odpoveď. 🙂

  anna zelena Reply
 • Mohli by ste vysvetlit, kde a ako boli v prikladoch pouzite ostatne manipulativne techniky? Nebolo mi to celkom jasne. Dakujem.

  Michal Mihálik Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.