Ako jednoducho odhaliť manipuláciu alebo kedy vám druhý hovorí, že vás manipuluje

 
Chvíľu trvá, kým sa človek naučí rozpoznávať všetky manipulatívne techniky a obranu proti nim. Ako však spoznať, že ma niekto manipuluje už teraz, bez toho aby som poznal väčšinu manipulatívnych techník?
Jednoducho.
Veľa manipulátorov vám do očí povie, že vás manipuluje.

Ako odhaliť manipuláciu v komunikácii?

Rodičia svoje deti často napomínajú so slovami:

„Mal by si sa správať slušne.“

„Nemal by si sa druhým vysmievať.“

„Ten úsmev by ťa mohol rýchlo prejsť.“ a podobne.

Všetky tieto „dobre“ mienené rady majú niečo spoločné.
Ako deti nás učia, čo je spoločensky uznávané a vhodné. Učia nás spoločenským normám a hodnotám. Hovoria nám teda, čo je správne, čo zlé a ako by sme sa mali v jednotlivých situáciách správať. Na tom by nebolo až tak nič zlé. V dospelosti sa však už postupne stráca výukový charakter týchto fráz a zväčša nastupuje ich využitie na manipuláciu.
Veľa ľudí, či už vedome alebo nevedome, uznáva manipulatívnu poveru:
„Nemal by si sám hodnotiť seba, svoje prežívanie a správanie. Na to sú tu druhí, ktorí posúdia a ohodnotia tvoje správanie. Ostatní sú múdrejší ako ty.“
Práve z tejto povery vyplýva snaha hovoriť druhým, čo by mali robiť, ako by sa mali správať a podobne. Ten, kto také rady dáva, si to často sám pred sebou ospravedlňuje ako dobre mienenú priateľskú radu. „Veď ja mu chcem len dobre,“ často si v duchu hovorí.

Ako rozoznať manipulatívne „mal by si“ ?

V prípade, že zachytíte a uvedomíte si počas komunikácie, že vám niekto hovorí, že by ste niečo mali spraviť, uvedomte si, čo prežívate.

Ako sa cítite pri jeho slovách?

Máte strach, že ak to nespravíte niečo sa stane? Je váš strach opodstatnený?

Pociťujete hnev, že vás niekto tlačí tam, kam nechcete?

Ak áno, s najväčšou pravdepodobnosťou sa s vami snaží ten druhý manipulovať.
Vaším kľúčom k rozpoznaniu manipulácie, sú vaše emócie.

Ako sa brániť, keď vás niekto tlačí spoločenským „mal by si“

Konkrétna obrana záleží vždy od kontextu a situácie.
Avšak ak niekto povie, že by som niečo mal, sám v duchu sa seba opýtam prečo by som to mal spraviť a ako mi to, že to spravím, pomôže na ceste za mojím cieľom.
Mám to robiť, pretože to chce teta na ulici, môj nadriadený, kolega, kamarát alebo moja žena? Mám to robiť, pretože sa to odo mňa čaká?
Ak áno… Ak mám robiť niečo len kvôli nejakej osobe, tak sa zamyslím, či mi vzťah s dotyčnou osobou stojí za to, aby som sa do niečoho nútil. Ak dôjdem k záveru, že nestojí, tak to nespravím.
Možno by niekto namietal: „A čo si o mne pomyslia? Nebudem vyzerať ako nevychovaný, necitlivý sebec, ktorý je drzý a nevie, čo sa patrí? Ak mi niečo také aj napadne, spomeniem si len na asertívne právo, ktoré má každý z nás a ktoré hovorí: „Ja sám som zodpovedný za seba samého, za moje konanie, myšlienky a pocity. A sám aj preberám za ne zodpovednosť.“

Chceš ešte viac zdokonaliť svoje komunikačné schopnosti? Môžeš sa prihlásiť do hravého online tréningu alebo do mailingu a nič nové ti neunikne.

Páči sa ti článok? Budeme radi, ak o ňom povieš ostatným.

3 Comments

  1. Jarmila Semanová 11. septembra 2017 at 21:20

    Pre mňa osobne najkrajšou časťou bolo prevzatie zodpovednosti za vlastné pocity.
    Dobrodružná cesta voňajúca slobodou.

    Reply
  2. Pingback: Ako jednoducho odhaliť manipuláciu alebo kedy vám druhý hovorí, že vás manipuluje - Manipulácia - Čarodejníctvo

  3. Roland Varga 21. apríla 2019 at 7:48

    Odporúčam vypočuť si rozhovor k téme manipulácie →https://archive.plmcd.com/mp3/IV18042019.mp3

    Reply

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *