Trikrát… a dosť!

Tri oriešky pre popolušku, rozprávka o troch grošoch alebo tri zaručené spôsoby, ako za dva týždne zhodíte 15 kíl? Zdá sa, že čislo tri má výnimočné postavenie v našich životoch. Ba dokonca je niekedy považované za magické. Je na to podľa vás kus pravdy? Je to určite téma na diskusiu, ale tento článok je o niečom inom. Je o tom, ako môže manipulátor využiť princíp trojitého súhlasu.

Nedávno som zažil veľmi zaujímavý príklad tejto komunikačnej techniky pri manipulácii. Posúďte sami:

Jeden človek sa ma opýtal:

  1. „Počuj, máš v rodine nejakých starších ľudí?“ Odpovedal som áno.
  2.  „A sú medzi nimi ľudia, ktorí majú bolesti kĺbov alebo problémy s pohybovým ústrojenstvom?“ Áno.
  3. „A chcel by si im pomôcť, keby si vedel ako?“ Ak nechcem pôsobiť bezcitne, mal by som tiež odpovedať áno. 

V tej chvíli mi v hlave už naplno húkali sirény protimanipulačného alarmu. S asertívnou komunikáciou to nemalo nič spoločné. Povedal som si však, že budem slušný. Pokračovanie našej konverzácie je nižšie.

Technika trojitého súhlasu

Pri tejto technike je človek šikovnými otázkami nasmerovaný tak, aby trikrát odpovedal áno (alebo nie). To zvyšuje pravdepodobnosť, že bude súhlasiť aj s ďalšou otázkou. Je to najmä preto, že máme potrebu byť vo svojich odpovediach dôslední. Viac sa môžete dozvedieť v článku o princípe záväzku a dôslednosti.

Ďalšia otázka v našom rozhovore bola: „Zaujímalo by ťa, ako to urobiť?

Odpovedal som: „Asi mi to chceš naozaj povedať, však?“

Druhý bol trochu zaskočený mojou protiotázkou. Pomenoval som jeho zámer a tým som mu zobral vietor z plachiet. Náš rozhovor pokračoval, ale postupne sme zmenili tému.

Ďalším príkladom použitia tejto techniky môže byť cestná kontrola:

  1. „Pán vodič, požili ste nejaké alkoholické nápoje?“ – „Nie“
  2. „Máte pri sebe nejaké omamné látky?“ – „Nie“
  3. „Máte pri sebe nejaké zbrane alebo nebezpečné predmety?“ – „Nie“
  4. „Máte niečo proti tomu, aby sme prehľadali Vaše auto?“

Tri otázky bohate stačia na to, aby sa človek „nastavil“ na súhlas. Stalo sa vám to už niekedy?

  1. „Ste Pán XY?“
  2. „Máte u nás otvorený účet?“
  3. „Máte debetnú kartu?“
  4. „Mali by ste záujem dozvedieť sa viac o službách, ktoré by zjednodušili Váš život?“

Ako sa brániť?

Proti tejto technike je obrana pomerne jednoduchá. Najdôležitejšie je uvedomiť si ju. Následne stačí nereagovať na kľúčové otázky automaticky.

Ideálne je odpovedať protiotázkou. Tá môže prerušiť jednostranné smerovanie rozhovoru. Dá vám to viac času na rozmýšľanie a naruší scenár druhého. Taktiež môžete dať druhému spätnú väzbu, že ste túto techniku rozpoznali. Spýtajte sa ho, kam tým smeruje.

Existuje aj verzia tejto techniky, ktorá nevyžaduje vašu odpoveď. Využíva tri po sebe idúce vyjadrenia. Manipulátor pritom predpokladá, že ich budete považovať za pravdivé. Po nich nasleduje určitá sugescia. Celá technika vyzerá takto:

„Pozeráte sa na obrazovku, čítate tieto slová a rozumiete ich významu, a to znamená, že si z tohto článku odnesiete množstvo nových vedomostí.“

„Nezamestnanosť stúpa, platy klesajú, kríza neustupuje a preto je čas spraviť radikálne opatrenia, ktoré zvrátia tento nepriaznivý stav.“

„Kúpili ste si tento produkt, vyjadrili ste svoju dôveru našej značke, dostali ste trojročnú garanciu a to znamená, že by vás mohlo zaujímať, aké ďalšie služby môžete získať.“

Ak je manipulátor šikovný, môže byť ťažké si túto techniku všimnúť. Aj v tomto prípade je najlepšou obranou jej znalosť. Môžete si ju natrénovať napríklad tak, že si sami vymyslíte a napíšete pár príkladov.

[WpProQuiz 1]

Páči sa ti článok? Budeme radi, ak o ňom povieš ostatným.

1 Comment

  1. Jarmila Semanová 27. júla 2017 at 22:41

    Trikrát súhlasiť, v minulosti ma na to už dostali. Teraz si už môžem dávať na to pozor. Ďakujem.

    Reply

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *