Spôsob obliekania je spôsob vyjadrovania sa každého človeka

Profesionálne sa venuješ móde, spôsobu a štýlu obliekania. No módna návrhárka nie si.

Pracujem ako fashion koučka so zameraním na pracovné dress code a workwear v spoločnosti Lubitsa Styling, ktorú som pred 3 rokmi založila. Pod heslom STYLE FOR REAL PEOPLE máme za cieľ dostať módu opäť tam, kam patrí – do reálneho života ľudí. Šaty bez nositeľa sú produkt, šaty na nositeľovi sú nástroj komunikácie. Preto spolupracujeme aj s mladými slovenskými návrhármi, ktorých nabádame vytvárať z hľadiska funkčnosti, materiálov a kompozície viac nositeľných produktov. Na mojom povolaní oceňujem, že to, o čom hovorím druhým, si dokážem overiť sama na sebe. Ak totiž koučujem vo firme, rozumiem potrebám manažéra, pretože ním sama som. Ak vediem workshop pre podnikateľky, viem, na čo sa zamerať, pretože ňou sama som. Keďže som prvá slovenská fashion koučka mojou povinnosťou je zároveň aj učiť tomuto povolaniu a vybudovať mu stabilnú základňu aj na Slovensku. Zatiaľ fungujeme ako malý tím, práce je veľa – robotníkov málo!

Koučing – posledné roky častejšie a častejšie používané a skloňované slovo v rámci osobnostného rozvoja. Čo je fashion koučing, ide o tvoj vlastný nápad?

Fashion koučing nie je môj koncept. Je to povolanie ako každé iné. Ide o typ koučingu, teda vzdelávania a osobnostného rastu, ktorý používa ako pracovný nástroj oblečenie a doplnky. Čo je však revolučné a inovatívne je spôsob, akým pracujem a ktorý v našej firme neustále vylepšujeme. Inšpirácia mnohých našich projektov plynie zo zahraničia, avšak napriek globalizácií je na slovenskom trhu nutné mnoho vecí prispôsobovať tunajším pomerom. Otvárať mysle, meniť stereotypné myšlienkové pochody, dodávať sebadôveru, poskytovať nové riešenia a možnosti. To je práca tých, čo pracujú, prípadne sa rozhodnú pracovať pre Lubitsa Styling.

Ako fashion a štýl obliekania súvisí s komunikáciou?

Spôsob obliekania je to isté, ako spôsob vyjadrovania sa. Keď niekto chodí neprestajne vo voľnočasovej teplákovej súprave, je to ten istý komunikačný model, ako keď niekto stereotypne používa za každým druhým slovom nadávku.

Ako sa stretla tvoja práca s myšlienkou a projektom Otvorenej hry?

Myslím si, že to, čo nás prepojilo je túžba po inovácií vzdelávania a rozvoja človeka ako komplexnej bytosti, ktorá celý život na sebe pracuje. Som vďačná za toto stretnutie.

Na akom projekte/projektoch sa budeš podielať a spolupracovať s Otvorenou hrou?

Náš pilotný projekt sme poňali vo veľkom. Je zameraný na lídrov súčasnosti. Zmietame sa vo svete plnom „Steve Jobsov“ a pritom najlepším lídrom budem vtedy, ak budem najlepšou verziou samého seba. Namiesto kopírovania taktík niekoho iného, chceme vyťahovať to najlepšie zo samotných účastníkoch nášho celodenného workshopu, na ktorom pracujeme na troch dôležitých komunikačných úrovniach: hlas, reč tela a reč pokrývky tela, teda oblečenia a doplnkov.

Ďalší zo spoločných projektov je interaktívna prednáška, v ktorej boríme mýty. „Prvý dojem“ – slovné spojenie, ktoré je rovnako sprofanované ako slovo „imidž“. Toľko sa o nich narozprávalo, že nikto nevie, čo je vlastne pravda. A tak ja spolu s Michalom po nej pátrame 🙂

Okrem toho v súčasnosti pracujeme na ďalšom prepojení našich činností, ktoré je zamerané na vzdelávanie a rozvoj firiem a inštitúcií inou ako prezenčnou cestou. Zatiaľ je na tomto projekte veľa mravenčej práce. A na záver musím spomenúť inšpiráciu, ktorou prispela Otvorená hra k rozvoju spoločnosti Lubitsa Styling. Sú ňou dobre známe PsychoHRY. Už onedlho pretavíme naše koučovacie a tréningové aktivity do tohto odvážneho a inovatívneho konceptu osobnostného rozvoja.

Nakoľko je dobré nechať sa ovplyvňovať módou a štýlom obliekania a novými trendami, aby sme nestratili autenticitu a seba samého, svoju pravosť?

V prvom rade treba vedieť ako trendy vznikajú, prečo sa na Slovensku niektoré objavia a iné nie. Potom treba rozlišovať medzi trendom a aktualizáciou. Vybavení týmto teoretickým základom začneme trendy do svojho života prakticky aplikovať. A pokiaľ správne zvážime vlastné telesné predispozície, svoj charakter a životný štýl, mali by sme byť schopní siahnuť po tom, čo náš šatník spraví funkčným a estetickým v dobe, v ktorej žijeme.

Byť autentický podľa mňa znamená – odložiť masku, ktorú si nasadzujem pred odchodom z domu do spoločnosti a v prvom rade vedieť KTO som. Je to tak náročná úloha, priatelia! Z mojich pozorovaní pri práci s ľuďmi zisťujem, že autenticitu si často zamieňame za spontánnosť a niekedy za egozimus. Autentický človek názorovo nestagnuje a je citlivý voči potrebám druhých. V praxi to znamená, že sa vie prispôsobovať rôznym situáciám bez toho, aby ho prevalcoval strach zo straty z neprijatia druhými. Autentická komunikácia – verbálna aj neverbálna je založená na hľadaní balansu medzi vlastným jazykom a jazykom svojho komunikačného partnera.

Ako ty vnímaš komunikáciu ako zručnosť?

Myslím si, že je to veľmi cenná zručnosť. Nech máme akúkoľvek dobrú myšlienku, produkt, názor, či dokonca želanie, pokiaľ ho neodkomunikujeme zrozumiteľným spôsobom, komunikácia nebude úspešná. My zostaneme sklamaní a pre pocit neúspechu zahodíme to, čo sa nám nepodarilo dobre odkomunikovať, alebo zatratíme nášho komunikačného partnera, ktorý našu snahu nepochopil. Komunikácia je zároveň podľa mňa veľmi silná zbraň. Pod taktovkou veľkých rečníkov sa predsa hýbu masy. Osobne som presvedčená, že ku komunikačnej zručnosti sa dá vytrénovať a veľké plus je, ak pracujem na všetkých komunikačných úrovniach naraz. Možno vám nebude cudzí nasledujúci príklad: Mala som stretnutie s mladým finančným poradcom. Prišiel v obleku. S kravatou. S vreckovkou do saka. S ozdobným pinom na chlopni. S veľkými hodinkami. Potom prehovoril tichým, ustráchaným hlasom ťahajúc z hlavy ťažko naučené poučky, ako spracovať potenciálneho klienta. Jedno bez druhého skrátka nefunguje. Verbálna a neverbálna komunikácia idú ruka v ruke. Keď sa staneme opäť vnímavými na vzhľad ľudí okolo seba, aj my sami budeme citlivejšie pristupovať k výberu vlastných komunikačných prostriedkov.

Pamätám si zo školy definíciu komunikácie. To, čo mi z nej stále rezonuje v hlave je jedným z dôvodov, prečo som rozšírila štúdium verbálnej komunikácie o neverbálnu: „Komunikácia je nástroj na vytváranie vzťahov.“ Za tie roky, čo skúmam módu ako prostriedok vytvárania vzťahov objavujem obrovskú paralelu medzi štylistikou, gramatikou a lexikou jazyka verbálneho a jazyka módy. O tom, že stavba outfitu je ako stavba vety sa neustále presviedčam aj pri práci s mojimi individuálnymi klientmi, ktorých koučujem. Móda je totiž nielen dôležitým nástrojom pre vytváranie vzťahov s okolím, ale aj vzťahu k samému sebe.

Máš v živote nejaké motto, ktoré ťa inšpirovalo, inšpiruje a pomáha vo svojom napredovaní, v práci, v tvorení?

Mottá som mala vždy rada a mám ich niekoľko pripnutých na projektovej nástenke. Sú tak krásne motivujúce a … nefunkčné. Čím viac podnikám, tým viac zisťujem, že tá najsilnejšia motivácia vychádza z môjho vlastného presvedčenia a prežívania vlastných motivačných zážitkov.

Mgr. Ľubica Jakušová, V roku 2014 založila spoločnosť Lubitsa Styling, ktorej heslom je STYLE FOR REAL PEOPLE. Snaží sa zodpovedať otázky reálnych ľudí v reálnom pracovnom živote, a poskytuje im riešenia a inšpirácie pre skvalitnenie ich vlastných životov.

1 Comment

  1. Jarmila Semanová 23. júla 2017 at 8:45

    Zaujímavé a podnetné pre mňa, ďakujem. Kedysi som sa vyhovárala, že nemám dostatok zdrojov na to, aby som sa mohla obliecť tak ako to cítim. Na to, aby som zladila zovňajšok s vnútrom je však oveľa potrebnejšia citlivosť a nežnosť k sebe.

    Reply

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *