Rozhovor o hlase a komunikácii s herečkou Luciou Hurajovou

Aká bola Tvoja cesta k spolupráci s Otvorenou Hrou?

V prvom rade som spoznala na jednom kurze dvoch milých mladých ľudí: Michala a Martina. Ich erudovanosť v odbore, profesionálny prístup k práci, snaha presadiť sa a zároveň hravosť, s ktorou pristupujú k daným témam, ktoré som odsledovala počas kurzu „Ako efektívne nadväzovať vzťahy“, ma priviedli k myšlienke ponúknuť im spoluprácu. A oni to prijali, čo ma potešilo. Odvtedy som sa stala prirodzenou súčasťou platformy Otvorená hra.

Čomu sa venuješ v rámci Otvorenej hry?

Ako profesionálna herečka som si zobrala „pod patronát“ tému používania hlasu a reči. Pokúšam sa prinášať ľuďom jednoduché nácviky zručností, ktoré vedú k tomu, že budú pre svoje okolie zrozumiteľnejší a zároveň sa naučia ovládať svoje telo tak, aby ich v dôležitej chvíli nezradilo. Myslím si, že to je taká najhorúcejšia téma pre mnohých ľudí, s ktorými sme sa na našich kurzoch stretli.

Akú úlohu zohráva hlas a jeho zvládnutie v komunikácii a aké výhody to podľa teba prináša?

Vďaka hlasu sa dá napríklad urobiť dobrý prvý dojem, ktorý má zásadný vplyv na ďalšie rozvíjanie komunikácie a zo svojej podstaty je nemenný. Na to nám okrem iného môže veľmi efektívne poslúžiť farba hlasu, jeho intenzita a mnoho iných rečových či prejavových prvkov, na ktorých sa ukáže naša komunikačná zdatnosť, ale aj základné povahové rysy, ako napríklad priebojnosť, ci prisposôbivosť.

Čo ťa viedlo k tomu venovať sa komunikačným tréningom?

Najmä to, že vidím okolo seba v bežnom živote ľudí, ktorí častokrát komunikujú spôsobom, ktorý ma dokáže zaskociť. Či už sú to ľudia v službách, ale aj sestričky u lekárov alebo bežní ľudia, s ktorými sa dostanem nechcene do konfliktu. Nemám v pláne meniť svet (iba seba), ale minimálne chcem našimi lekciami pootvorit dvere do sveta komunikácie tým, čo o to stoja.

Herci majú väčšinou vtipné historky. Máš aj ty nejaké?

Samozrejme, že mám. Žiaľ, mnohé z nich sú neprerozprávateľné. Najčastejšie sa nám stáva, že zabudneme na javisku text. Vtedy človeka buď ovládne tupé prázdno a zisťuje, aké by to asi bolo, keby v hlave miesto mozgu nebolo vôbec nič. Dôležité je napriek tomu neprepadať panike a minimálne sa veľavýznamne pozrieť na kolegu s otázkou v očiach: „No, čo na to hovoríš Ty?“

Čo by si chcela odkázať ľuďom čítajúcich Otvorenú Hru?

Chcela by som im odkázať, aby na sebe neustále pracovali, hoci len po troške, pomaly. Pretože investícia do seba je jedna z najzhodnotiteľnejších investícií na svete.

P.S.: Slovo najzhodnotiteľnejších je výborný jazykolam! Skúste si ho!

Lucia napísala aj sériu článkov zameraných na rozvoj hlasu a komunikácie. Prvý z nich si môžete prečítať TU.


Autorom fotografií v článku je Tomáš Pospíchal.

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *