Prečo byť asertívny? 4 výhody asertivity

Asertivita je výborná schopnosť pre vytváranie vzťahov s druhými, ako aj pre vytváranie vzťahu so sebou samým.

Vybrať sa cestou asertivity je však na začiatku ťažké. Je to ako trmácať sa bosí kamenistým chodníkom. Človek má chuť to vzdať, no ako sa vraví, nikto učený z neba nespadol. A tak sa postupným tréningom stáva všetko ľahším a automatickejším. Prečo sa však rozhodnúť pre asertivitu?

Výhody asertivity

Základným kameňom asertivity je pristupovanie k druhým, ako aj k sebe, z pozície rešpektu a rovnocennosti. Znamená to, že rešpektujeme svoje vlastné práva, hodnoty, presvedčenia, a zároveň rešpektujeme a akceptujeme práva, hodnoty a presvedčenia druhých. Práve vzájomný rešpekt vedie k upevňovaniu medziľudských vzťahov. Asertivita ako prístup k životu je spätá s hľadaním riešení a win- win situácií. Ak každý vyhrá, nie je nikto nespokojný a to vedie k prehĺbeniu a upevneniu vzťahu.

Existuje mnoho dôvodov, prečo si zvoliť asertivitu ako spôsob pristupovania k sebe a druhým. Vymenujem len niekoľko, podľa mňa najdôležitejších výhod.

1. Vylepšený sebaobraz a sebavedomie

To, ako vnímame sami seba, do značnej miery ovplyvňuje to, ako vnímame svet okolo nás. Keď sa človek rozhodne byť asertívny a začne na svojej asertivite pracovať, jeho sebaobraz sa stane viac realistickejší. Namiesto hľadania nadradenosti a podradenosti vo vzťahoch bude objavovať vzájomný rešpekt a rovnocennosť. Odhalí, že každý má svoje túžby, očakávania, hodnoty a názory, ktoré ho ženú a ovplyvňujú jeho správanie.

Niekedy sa preferencie stretnú a je možná spolupráca, a niekedy zase nie. Pochopenie, že každý z nás má svoje vnútorné nastavenie a z neho vyplývajúce preferencie, očakávania a hodnoty, umožňuje oslobodiť sa od strachu z odmietnutia. To, že sme im nevyšli v ústrety neznamená, že nás teraz budú nenávidieť. Znamená to len, že sme sa na tejto veci nezhodli, no na vzťahovej úrovni sa naďalej plne rešpektujeme ako ľudské bytosti.

Ako sa hovorí: Všetci sme len ľudia. Sme si podobní na viacerých úrovniach a nikto z nás nie je na ľudskej úrovni nikomu nadradený.

Byť asertívny prináša so sebou väčšie rešpektovanie svojich vlastných názorov. Nielenže rešpektujete svoje názory, no získavate aj väčšiu odvahu ich prezentovať navonok. Ľahšie prezentovanie názorov navonok vychádza z nastavenia rovnocennosti a slobody. Ak akceptujete, že ostatní sú slobodné bytosti so svojimi vlastnými názormi, emóciami a hodnotami, znamená to, že to isté platí aj pre vás. Vytráca sa tak strach z prejavenia svojich vlastných myšlienok.

Postupne, ako sa budete stávať asertívnejšími, začnete si sami pre seba ujasňovať, kto vlastne ste. Získate tak lepšie povedomie a pochopenie seba samého, svojich hodnôt, presvedčení, toho, čo máte radi a toho, čo zasa nie. Postupne začnete preberať zodpovednosť za svoj život a zároveň si začnete uvedomovať, že ostatní okolo vás majú voči vlastným životom svoju vlastnú zodpovednosť. Určíte si, kedy je na mieste preberať zodpovednosť za iných a ich správanie, a kedy je to už pre vás neprijateľné.

2. Lepšie pochopenie druhých

Ak je človek asertívny, vníma druhých realistickejšie. V prípade, že sa niekto snaží dosiahnuť svoj cieľ, nie je vnímaný ako hrozba, ale len ako človek, ktorý má svoje potreby a snaží sa ich naplniť. Ku každému pristupujeme ako ku slobodnému človeku s vlastnými názormi, ktoré sa nemusia zhodovať s tými našimi. Pri asertívnom prístupe k ľuďom sú druhí vnímaní ako potenciálni spolupracovníci a nie ako súperi a nepriatelia.

Asertívni ľudia si uvedomujú, že ľudia si sami volia, ako sa budú cítiť. To, že je niekto na vás nahnevaný, pretože ste s ním nesúhlasili, neznamená, že vy ste spôsobili jeho hnev. Znamená to, že tento človek si vedome alebo podvedome zvolil cítiť sa nahnevane a nie to, že ste ho vy prinútili cítiť sa týmto spôsobom. Asertivita totiž hovorí, že každý z nás je zodpovedný za svoje prežívanie a správanie. Vždy totiž máme na výber, dokonca často aj vtedy, keď si myslíme, že nemáme.

3. Ušetríte viac času a energie

Ako asertívny človek sa vyjadrujete jasne a s rešpektom. Riešite situácie tu a teraz, čo vám šetrí čas a energiu. Nemusíte sa totiž zväčša vracať k niektorým veciam v budúcnosti, pretože máte odvahu riešiť ich v momente, kedy nastali.

Ľudia s agresívnym prístupom často vnímajú svet ako hrozbu. Práve toto nastavenie ich stojí veľa času a energie. Neustále totiž míňajú energiu na vyhľadávanie a predchádzanie potenciálnym hrozbám. Naopak ľudia s pasívnym prístupom často neprejavia svoj názor otvorene a nahlas, čo ich vedie k neskoršiemu nekonečnému rozmýšľaniu nad tým, čo by sa stalo, keby sa ozvali.

4. Efektívnejšia obrana proti manipulácii

Rovnocenný a rešpektujúci prístup k druhým odradí väčšinu manipulátorov od ich snahy manipulovať vás. Prečo? Keď sa manipulátor rozhodne niekoho zmanipulovať, očakáva, že sa jeho obeť podvolí jeho nátlaku a pristane tak na jeho hru. Asertívny človek však zväčša k osobe pokúšajúcej sa manipulovať pristupuje s vnútorným nastavením spolupracovať, a tak hľadá riešenie situácie, čo manipulátorovi bytostne nevyhovuje. On chce bojovať a dominovať. Chce získať nad správaním druhého kontrolu. Možno sa manipulátor ešte párkrát pokúsi o akýsi svoj trik voči asertívnej osobe, no ak aj tento jeho pokus opakovane nepadne na úrodnú pôdu, pôjde si hľadať inú obeť.

Stať sa asertívnym vyžaduje snahu, záväzok voči sebe a čas. Nikto sa ešte cez noc nestal asertívnym. Byť asertívny je nekončiaci sa proces neustáleho učenia a zdokonaľovania. Výsledok sa však dostaví v podobe lepších vzťahov s druhými, ako aj lepším pocitom zo seba samého.

Chceš ešte viac zdokonaliť svoje komunikačné schopnosti? Môžeš sa prihlásiť do hravého online tréningu alebo do mailingu a nič nové ti neunikne.

Páči sa ti článok? Budeme radi, ak o ňom povieš ostatným.

2 Comments

  1. Zita Lenártová 27. februára 2016 at 21:16

    Prečítala som si už veľa článkov o asertivite, ale jednoznačne môžem potvrdiť, že ľahšie sa to číta ako uvádza do praxe…

    Reply
    1. Martin Čajko 27. februára 2016 at 22:34

      jj presne tak. Chce to vytrvalosť a tréning 🙂

      Reply

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *