Ako sa nechávame manipulovať populárnymi názoromi

Táto technika sa volá apel na populárny názor a je špecifickým spôsobom využitia princípu sociálneho schválenia, o ktorom píšeme v článku 6 dôležitých princípov ovplyvňovania.

Využívajú sa v nej, často nepriamo, názory a presvedčenia, ktoré zastáva väčšie množstvo ľudí.

Zoberme si ako príklad niektoré populárne názory (v žiadnom prípade netvrdíme, že sú pravdivé):

  • V médiách sú nám podávané zmanipulované informácie.
  • Politikom ide len o peniaze.
  • Očkovanie spôsobuje rôzne ochorenia a má viac záporov, ako kladov.
  • Každý, komu sa darí, má určité nadštandardné konexie.
  • Ženy šoférujú zle.
  • Lekári sa nezaujímajú o pacientov.

Nejde nám o diskusiu o pravdivosti alebo nepravdivosti daných výrokov.

Ale ide o to, aby sme si ukázali, ako ich vie šikovný manipulátor využiť pre svoje záujmy. Tu je niekoľko príkladov, ako by manipulátori mohli použiť vyššie uvedené populárne názory:

„Viete, ako to chodí. To, o čom si dnes prečítate, bolo aktuálne pred pol rokom. V mainstreamových médiách sa nedozviete nič, čo by vám naozaj pomohlo. Ak chcete mať k dispozícii informácie, ktoré dajú vašej firme náskok oproti konkurencii, tak sa obráťte na expertov v oblasti informácií.“

„Tá firma má určite napojenie na niektorú vládnu stranu. Alebo si snáď myslíte, že tie ich výnimočné zisky sú náhoda?“

„Viete, ako to chodí u bežných lekárov. U nás nikdy nebudete čakať a navyše je naším cieľom naozaj udržať vás maximálne fit, nie len podávať lieky.“

„Tej novej kolegyni radšej ani nedávajte firemné auto. Pokiaľ nechcete aby bolo polku času nepojazdné.“

„Ako matka by ste sa mali zamyslieť nad tým, či chcete ohrozovať zdravie svojho dieťaťa, alebo radšej zvolíte alternatívne cesty a podporíte jeho imunitu prirodzenými spôsobmi.“

Všetky tieto príklady sú postavené na názoroch, ktoré manipulátor prezentuje tak, akoby boli „staré známe“. Neunúva sa poskytnúť žiadne argumenty a spolieha sa na to, že pri svojom rozhodovaní budete z týchto názorov vychádzať.

Takáto manipulácia sa môže podariť v prípade, ak človek nekriticky prijíma populárne názory.

Ako sa môžeme brániť?

Na začiatok si treba položiť otázku: Chcem sa brániť?

Je úplne legitímne, ak odpoviete nie. Určitý populárny názor môže byť pre Vás dôležitý, a preto ho jednoducho nechcete spochybňovať. Môžete mať rôzne dobré dôvody, prečo mu veríte.

Poďme sa však pozrieť na druhú možnosť, keď si odpoviete „chcem sa brániť“.

Ak niekto používa populárne názory ako argumenty, tak sa s nimi neuspokojte, aj keď naozaj dobre zapadajú do Vášho modelu sveta.

Dajme tomu, že Vám manipulátor povie: „Však vieš, farmafirmy, to je jeden obrovský prehnitý biznis. Potrebujú mať dostatok chorých ľudí, aby sa im darilo. Si pre nich len zdrojom príjmov, takže na tvojom mieste by som tie lieky čo máš rozhodne nejedol.

Môžete veriť tomu, že farmaceutické firmy sú zamerané hlavne na zisky. Ako argument pre vysadenie určitých liekov má však tento názor minimálnu váhu.

Manipulátor môže populárny názor spojiť s množstvom rôznych odporúčaní a záverov. Nemali by sme im nekriticky veriť iba preto, lebo zastávame populárny názor.

Ak niekto argumentuje populárnym názorom, tak sa vždy oplatí opýtať sa na konkrétne dôkazy:

„Ako presne viete, že za tou firmou stojí nejaká strana? Aké o tom máte dôkazy? Od koho ste sa to dozvedeli?“

„Ako to chodí u bežných lekárov? Ja mám napríklad úplne iné skúsenosti. Ako si to vysvetľujete?“

„Aké máte dôkazy o tom, že očkovanie je naozaj škodlivé? Aká je výpovedná hodnota týchto dôkazov?“

Mnohí manipulátori nemajú pripravené konkrétne argumenty a budú hovoriť iba o všeobecných „pravdách“, použijú iné populárne názory a budú manipulovať ďalej.

„To je predsa jasné, však tu sú všetci skorumpovaní. Mám jedného známeho, ktorý sa pohybuje v určitých kruhoch a verte tomu, že to je oveľa horšie, ako si myslíte.“

„Ale väčšina lekárov je naozaj takých, počul som to od desiatok známych.“

„Mojej známej syn mal kvôli očkovaniu detskú obrnu. A to poznám viaceré takéto prípady. Len sa o tom nehovorí.“

V týchto odpovediach chýbajú dôkazy. Čo v nich však nechýba, sú ďalšie manipulatívne techniky. Takéto odpovede majú spravidla veľmi malú hodnovernosť.

Sú aj manipulátori, ktorí majú pripravené dôkazy a pomerne kvalitné argumenty.

Vtedy by sme mali overiť, či je zdroj hodnoverný. Sú údaje interpretované správnym spôsobom? Je napríklad konkrétna vedecká štúdia naozaj výpovedná? Neexistuje desať iných štúdií, ktoré hovoria o opaku?

[WpProQuiz 31]

Chceš ešte viac zdokonaliť svoje komunikačné schopnosti? Môžeš sa prihlásiť do hravého online tréningu alebo do mailingu a nič nové ti neunikne.

Páči sa ti článok? Budeme radi, ak o ňom povieš ostatným.

7 Comments

  1. Pingback: Ako môže manipulátor pokaziť internetovú diskusiu a akým spôsobom na to vieme efektívne reagovať [analýza techník ovplyvňovania] — Otvorená Hra

  2. Pingback: Ako sa brániť proti manipulátorovi, ktorý svoje názory prispôsobuje ako chameleón — Otvorená Hra

  3. Matej Koláč Kováč 3. apríla 2016 at 23:47

    Osobne sa mi zdá, že populárne názory mnoho ľudí z modernej populácie nechce spochybňovať, nie pre to, že by mali dobré dôvody, no skôr preto, že im vyhovuje žiť v danom mýte a radšej odignorovať možnosť konforntácie s druhým človekom. Predsa len je to cesta ku konfliktu,a keďže nie každý z nás sa venuje komunikácií, tak miestami by sa to mohlo považovať za agresiu (niekoľko násobná osobná skúsenosť). Ale iné som chcel.
    V teste, odpoveď „Nechápem, prečo majú riaditelia oveľa väčší plat ako zamestnanci. Tú prácu by predsa dokázal robiť každý.“ – nezaváňa to skôr bagatelizáciou ako populárnym názorom?

    Reply
    1. Michal Šoltés 4. apríla 2016 at 8:49

      Určite to môže zaváňať aj bagatelizáciou. Dá sa na to pozrieť tak, že je to postavené na populárnom názore, že „prácu vedúcich dokáže robiť každý“, a tiež sa na to dá pozrieť ako na bagatelizovanie / znižovanie hodnoty práce vedúcich.
      Mnohé techniky sa prelínajú a postupne budeme zaraďovať viac článkov a kvízov, ktoré sa venujú kombinovaným technikám.

      Reply
  4. Pingback: Keď je niečo evidentné, tak to nepotrebuje dôkazy. Ale pokiaľ nechcete riskovať, že vás niekto zmanipuluje, radšej si ich vypýtajte. — Otvorená Hra

  5. Pingback: Ako sa brániť proti manipulátorovi, ktorý svoje názory prispôsobuje ako chameleón - Manipulácia - Čarodejníctvo

  6. Michal Mihálik 2. októbra 2017 at 9:57

    Tak prave na principe popularneho nazoru zije cely konspiracny priemysel. Staci podsunut nieco popularne a potom si uz len navymyslat a ludia to zanietene zeru.

    Reply

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *