Ako sa dajú presné čísla zneužívať na manipuláciu

Vedeli ste, že až 90 percent ľudí, ktorí si prečítajú naše články, sa naučia niečo veľmi užitočné? A dve tretiny z nich to ihneď použijú rôznymi spôsobmi na zlepšenie svojich životov. Len za posledný mesiac to boli stovky ľudí.

Fajn, a teraz sa vráťme do reality… používanie čísiel vo vyjadrovaní zvyšuje dôveryhodnosť argumentov, pretože vytvára zdanie, že máme o danej téme presné údaje.

Bežne sa však stáva, že ľudia používajú presné čísla aj bez toho, aby boli čo i len trochu založené na realite. Táto manipulatívna technika sa nazýva nepresná presnosť.

Pozrime si pár príkladov:

„Ak nedokončíme tento projekt včas, je najmenej 80 percentná pravdepodobnosť, že s nami už nebudú v budúcnosti spolupracovať.“

„Ak dôjdete ešte raz neskoro na schôdzku, tak Vás šéf na 95 percent vyhodí.“

„Existuje viac ako dvojtretinová šanca, že ak vás budem zastupovať ja, tento spor vyhráme.“

Toto sú klasické prípady použitia nepresnej presnosti v bežnej reči, pri ktorých komunikátor vysloví namiesto slovného spojenia „vysoká pravdepodobnosť“ konkrétne číslo. Presné číslo pôsobí dôveryhodnejšie v porovnaní so slovami ako „vysoká, nízka alebo slušná pravdepodobnosť“. Toto presné číslo je však často vymyslené, a preto nemá ako súčasť argumentu takmer žiadnu výpovednú hodnotu.

Omnoho horšie zneužívanie čísiel nastáva v prípade, keď sú používané klamne. Stretli sme sa s reklamami na pomerne pochybné produkty, ktoré tvrdili:

„Až 95 percent zákazníkov schudlo viac ako 5 kilogramov už po dvoch týždňoch nášho programu.“

„Máme na celom svete viac ako 500.000 spokojných zákazníkov.“

Tieto čísla nemôžu slúžiť ako dôkaz, pokiaľ nie je jasný ich pôvod a nie je povedané, čo presne znamenajú. Napríklad, čo presne znamená „spokojný zákazník“?

Ako sa môžeme brániť?

Vždy by sme sa mali zamyslieť nad tým, odkiaľ zobral druhý človek také presné čísla. Ak nás to naozaj zaujíma, tak sa ho na to treba opýtať. Hlavne ak od toho závisí nejaké dôležité rozhodnutie.

Základnou obrannou otázku teda je: „Ako vieš, že je to práve toľko?“

Ak druhý človek používa čísla len ako náhradu hrubého odhadu počas bežnej komunikácie, tak stačí, ak si jeho presné čísla v hlave preformulujeme na hrubé odhady a budeme sa k nim aj tak správať. Napríklad:

„Na 99 percent to bude tak, ako ti hovorím.“ – „Myslím si, že to bude tak, ako ti hovorím.“

Pokiaľ sa má jednať o vedecky potvrdené čísla, napríklad výsledky prieskumov alebo štúdií, tak by sme vždy mali overovať:

  • Z akých zdrojov ich dotyčný človek čerpal?
  • Sú tieto zdroje hodnoverné? Spĺňajú napríklad kritériá validity a reliability?
  • Existujú aj iné výskumy, štúdie, atď., ktoré potvrdzujú alebo vyvracajú tieto údaje?
  • Sú nám údaje podávané správnym spôsobom? (Keď reklama tvrdí, že majú 500.000 spokojných zákazníkov – akým spôsobom všetci títo ľudia vyjadrili svoju spokojnosť?)

Teraz si môžete zatrénovať v krátkom kvíze:

[WpProQuiz 62]

Chceš ešte viac zdokonaliť svoje komunikačné schopnosti? Môžeš sa prihlásiť do hravého online tréningu alebo do mailingu a nič nové ti neunikne.

Páči sa ti článok? Budeme radi, ak o ňom povieš ostatným.

3 Comments

  1. Pingback: Ako môže manipulátor pokaziť internetovú diskusiu a akým spôsobom na to vieme efektívne reagovať [analýza techník ovplyvňovania] — Otvorená Hra

  2. igi kysucky 25. februára 2017 at 16:58

    Dobry den,neviem ci je to umysel,ale neviem na ktoru otazku z3 kvizovych som odpovedal zle.Nebolo by lahsie, keby na konci boli spravne odpovede?Neviem sa prihlasit do treningu,lebo ze registracia na moj mail uz existuje,ale spustit mi to nejde a vzdy ma to vracia na registraciu.Budem to skusat.Snad prijde napad,som internetovy zaciatocnik.

    Reply
    1. Michal Šoltés 25. februára 2017 at 19:55

      Dobrý deň, keď kvíz dokončíte, zobrazí sa vám tlačidlo „zobraziť moje odpovede“ (je vedľa tlačidla „reštart kvízu“)?
      Ak áno, tak po jeho stlačení by malo byť vidno, na ktoré otázky ste odpovedali správne a na ktoré nie (aj so správnymi a nesprávnymi možnosťami). Je však možné, že na niektorých zariadeniach to nefunguje.

      Reply

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *