Ako sa brániť manipulatívnym argumentom odvolávajúcim sa na tradíciu?

Šikovní manipulátori vedia, že ich úspech takmer vždy súvisí so schopnosťou využiť psychologické slabiny svojich obetí. Typickým príkladom sú rôzne druhy zlaďovania sa, nazývané niekedy aj zrkadlenie, imitácia, mimikry alebo izopraxizmus. Zlaďovať sa dá s celou škálou prejavov, od verbálnej a neverbálnej komunikácie, až po štýl obliekania.

V tomto článku si povieme o zlaďovaní sa s názormi, presvedčeniami a hodnotami druhých ľudí. Táto technika sama o sebe nemusí byť manipulatívna, ale dá sa na manipuláciu zneužiť. Preto budeme v článku predpokladať, že cieľom druhého je manipulovať.

Ako to funguje?

Sú dve veci, ktoré musí manipulátor urobiť:

1. Zistiť naše názory

2. Vyjadriť, že jeho názory sú rovnaké

Na začiatok si pozrite celkom nevinný príklad:

M: „Kde ste boli tento rok na dovolenke?“

O: „Bola som v Chorvátsku, prečo?“

M: „Páči sa Vám v Chorvátsku?“

O: „Bolo tam nádherne.“

M: „Ja absolútne milujem Chorvátsko, presne preto, že je tam tak nádherne.“

Nejedná sa o žiadnu nepríjemnú manipuláciu, ale aj takáto malá zhoda v názoroch má často prekvapivé účinky na vzájomné sympatie.

Za manipuláciu to považujeme samozrejme vtedy, pokiaľ to robí manipulátor cielene.

O: „To, ako sa v poslednej dobe manipuluje s ľuďmi, je trestuhodné. Tu si už naozaj môže každý hovoriť, čo chce.“

M: „Úplne s Vami súhlasím. Čo by sa s tým dalo robiť?“

O: „Ľudia by mali byť braní na zodpovednosť za to, čo hovoria. A mala by byť prísnejšia kontrola všetkých médií.“

M: „Áno, to rozhodne. Som za, aby boli ľudia zodpovední za to, čo hovoria. Čo s tým môžeme robiť my?“

O: „My si môžeme akurát dávať pozor na to, aby sme neboli manipulovaní druhými.“

M: „To je naozaj dobrá myšlienka. Mali by sme si dávať pozor. Máte pocit, že je v našom okolí niekto, na koho by sme si mali dávať pozor?“

V tomto príklade sa manipulátor šikovne zladil s názorovou líniou partnera. Všimnite si, ako začali obaja používať „my“. Začalo sa medzi nimi budovať puto dôvery, ktoré však môže byť jednou stranou zneužité.

O: „To, čo robia na finančnom oddelení je nehoráznosť. Tvária sa, že majú plno práce. Pritom ich vidím stále postávať vonku a fajčiť.“

M: „Aj ja som si to všimol! Fakt sa tam len flákajú.“

Pokiaľ to M myslí vážne, tak je to v poriadku. Ale ak to robí cielene, aby si získal sympatie, tak je to jasná manipulácia.

Mnoho ľudí sa zlaďuje s názormi druhých, aby si získali ich sympatie. Je niekedy tragikomické pozorovať človeka, ktorý sa stretne s desiatimi ľuďmi a stotožní sa s ich názormi, aj keď sú úplne protichodné.

S kolegami nadáva na šéfa a so šéfom nadáva na kolegov. Potom s vrátnikom nadáva na šéfa aj kolegov a nakoniec doma ohovára vrátnika.

Typické situácie, v ktorých sa táto forma manipulácie vyskytuje:

– Hovoríte s nadšením o nejakom produkte alebo službe. Manipulátor je obchodník a kopíruje vaše názory, pretože vám chce podobnú vec predať.

– Vytváranie aliancií proti nepriateľom. Manipulátor sa pridá na našu stranu (ale rovnako môže byť v tom istom čase aj na druhej strane) a dúfa, že z toho vyťaží nejaký kapitál.

– Podporovanie predsudkov a názorov. Mnoho politikov pozná, aké predsudky a názory majú podporovať, aby ich ľudia volili. Jedná sa často o kombináciu s technikou apelu na populárny názor.

– Spravili sme zlé rozhodnutie, ale snažíme sa to sami pred sebou nejako obhájiť. Manipulátor podporuje našu obhajobu zlého rozhodnutia, pretože od toho očakáva nejaké zisky.

– Tam, kde sú dvaja v rozpore, si môže manipulátor vybrať, ktorú stranu podporí, aby získal nejaké výhody.

Ako sa brániť?

Je dobré mať prehľad vo svojich názoroch. Na akých dôkazoch sú založené? Aké existujú protichodné argumenty?

Je lepšie ponechať si vo svojich názoroch flexibilitu. Taktiež sa oplatí z času na čas vedome prehodnocovať svoje názory.

Aj keď sme sa raz alebo desaťkrát rozhodli jedným spôsobom, vždy sa môžeme rozhodnúť aj ináč a zmeniť názor. Je dobré nestať sa obeťou princípu záväzku a dôslednosti. Vždy môžete využiť asertívne právo zmeny názoru bez udania dôvodu.

Všímajte si, keď s vašimi názormi niekto okamžite súhlasí. Položte mu otázky, aby ste zistili, prečo má taký istý názor, ako k nemu dospel alebo na akých dôkazoch je založený. Neuspokojte sa len s tým, že druhý s vami (naoko) súhlasí.

Zatrénujte si v minivýzve

Viete si spomenúť na situáciu, v ktorej niekto prijal váš názor preto, aby vás nejakým spôsobom ovplyvnil?

A viete si spomenúť na situáciu, v ktorej ste vy prijali názor alebo hodnotu druhého, aby ste získali nejakú výhodu?

[WpProQuiz 52]

Páči sa ti článok? Budeme radi, ak o ňom povieš ostatným.

6 Comments

  1. Dária 6. decembra 2015 at 17:44

    4. Je výborné, že to tak dlho bez problémov fungovalo. Ale doba sa zmenila a myslím, že by sme sa mohli zamyslieť aj nad iným spôsobom. Za skúšku nič nedáme.

    Reply
    1. Michal Šoltés 8. decembra 2015 at 11:33

      Vaša odpoveď sa mi páči a je podľa mňa dobre sformulovaná. Jediné, čo by som možno zmenil, je slovíčko „ale“. Namiesto neho by sa dalo použiť „a“, napríklad: „A zároveň si myslím, že sa doba zmenila a mohli by sme sa zamyslieť…“ Spojka „a“ dáva lepšie najavo, že rešpektujete názor druhého. Celkovo to na mňa pôsobí konštruktívne, otvára to ďalšie možnosti.

      Reply
  2. TvojOponent 12. apríla 2016 at 19:04

    Už samotný nadpis je manipulcáciou. V nadpise sa podsúva presvedčenie, že proti tradíciám treba všemožne bojovať, lebo sú zlé.
    Filozofia záťažou niektorými tradíciami musí byť podľa mojej mienky iná. Čo je to tradícia? Je to zo skúsenosti odvodené pravidlo konania overené istým časom. Nezriedka mnohými generáciami. Také konanie nie je správne chápať ako spaitočnícke. Práve naopak. Zritualizovaný spôsob niektorých úkonov nám urýchľuje a uľahčuje život. Tradícia je teda užitočný a moderný trend v prípadoch, keď iné alternatívy by viedli k nejakým ťažkostiam. Je správne teda považovať tradíciu za rozumný návyk.
    Druhý pohľad na tradíciu konania je ten, že je v rozpore so zdravým úsudkom, rozumom, racionálnym myslením, aby sa zachovávanie tradícií povýšilo na kult, na posvätnú kravu, tam, kde zdravý rozum – ktorého používanie je rovnako dobrou tradíciou, káže, aby zaťažujúce tradície, návyky, boli vylepšené.
    Vylepúšovanie tradícií, teda osvedčených postupov a návykov má byť ponúkané rovnako ako tradícia. Veď rast ľudskej civilizácie sám o sebe je tou najlepšou tradíciou. V tomto duchu je vhodné pôsobiť v tých prípadoch, kedy sa ukazuje, že zmeny tradičných, skôr zaužívaných a osvedčených návykov a konaní, by boli veľmi náročné. Zmena samotná teda má byť tradíciou, ak je opodstatnená.
    Modernisti, teda tí, čo vidia v užitočnosti tradícií akéhosi úhlavného ideologického nepriateľa, by si mali uvedomiť, že dôkazné bremeno je na tých, ktorí usilujú o zmenu. Nie na tých, ktorí majú osvedčený režim dňa. Dôvody na zmenu musia byť jasne zdôvodnené a ich prospešnosť nespochybniteľná. Rozdiel musí byť zjavný a výhody, ktoré taká zmena prináša, musia byť dopytované tými, ktoré doteraz boli naučení na zaužívaný rizuál.
    Snaha po osobnom zviditeľnení, kariére, nezriedka paranoja alebo nezdravý narcizmus núti jedincov bojovať proti tradíciám za každú cenu iba z princípu, že tradície akéhokoľvek druhu sú zlé. Je to najhoršia forma argumentácie a snáh o zmenu. Zmena osvedčených tradícií vynútená zákonom a mediálnou silou sa tak stáva diktátom. Ľudia majú pocit manipulácie a vytvára sa pocit straty identity. Takýto rozvrat identity potom vedie k frustrácii a celkovému zníženiu prežívanej kvality života.
    Príkladom je nezvládnutá argumentácia LGBT aktivistov, ktorí neschopnosť zodpovedať na logické otázky tradičných foriem súžitia nahrádzajú právnymi obštrukciami, znevažovaním a zosmiešňovaním tradicionalistov. To je argumentačná porážka modernistov. A všetci vieme, ako posledné voľby dopadli. Aj takú podobu môže mať dôsledok boja proti tradíciám klamstvom, nátlakom a mediálnou manipuláciou.
    Ku konkrétnemu príkladu číslo 2:
    Teší nás, že ste dlhodobo naším sponzorom. Chceme otvoriť novú kapitolu nášho podujatia a zviditeľniť ho širšej spoločnosti. Aj z dôvodov férovosti voči naším priaznivcom preto prichádzame s vylepšenými pravidlami zohľadňujúcimi dnes už štandartne požadované podmienky nediskriminácie a transparentnosti. Z tohoto dôvodu Vás oslovujeme s našími všeobecne záväznými pravidlami sponzoringu a prosíme vás, aby ste si ich dobre preštudovali. Zmenili sa tieto a tieto kritériá. Cieľom zmien je otvorenosť a rovnosť príležitostí pre všetky subjekty, ktoré nás budú chcieť podporiť. Preto sa obraciame na vás s nádejou, že naďalej zostanete našimi sponzormi v rozšírenej spoločnosti našich nových podporovateľov.

    Reply
    1. Michal Šoltés 13. apríla 2016 at 9:29

      Dobrý deň, ďakujem Vám za podnetný komentár. Vaše riešenie situácie 2 mi príde byť dobre premyslené a zároveň zdvorilé. Miestami tam sú použité techniky ovplyvňovania (napr. apel na férovosť v tretej vete), ale pokiaľ je ten, kto to hovorí, o tejto hodnote vnútorne presvedčený, tak by som to osobne za manipuláciu nepovažoval.
      Čo sa týka nadpisu, tak v ňom je predpokladané, že „existujú manipulatívne argumenty, ktoré sa odvolávajú na tradíciu“. V žiadnom prípade sa nesnažíme tvrdiť, že všetky argumenty odvolávajúce sa na tradíciu sú manipulatívne. Ako aj píšem v úvode, nejde o to spochybňovať hodnotu tradícií. Ak pomocou tradície niekto argumentuje, tak sa oplatí zamyslieť sa nad tým, či je tento argument použitý správne. Článok je zameraný na prípady, v ktorých je použitie tradícií potenciálne manipulatívne alebo manipulatívne.
      Veľmi sa mi páči myšlienka, že „zmena samotná má byť tradíciou“.
      Podstatou by podľa mňa malo byť: Neprijímať tradície slepo a ani nebojovať proti tradíciám slepo. Nebáť sa opýtať sa na prínosy aj nevýhody tradicií, nebáť sa vypýtať si konkrétne argumenty, mať otvorenú myseľ. Boj proti tradíciám „zo zásady“ je pre mňa rovnako kontraproduktívny ako obhajovanie tradície „zo zásady“.

      Reply
  3. anna zelena 29. júna 2016 at 19:05

    Dobrý deň, chválim stránku a držím palce! Mohli by ste bližšie povedať o blokáde a bagatelizácii v oblasti manipulácie? Myslím, že je to veľmi užitočný fakt a myslím, že jediná zvedavá tu nie som iba ja. Teším sa na odpoveď. 🙂

    Reply
  4. Michal Mihálik 17. októbra 2017 at 7:31

    Mohli by ste vysvetlit, kde a ako boli v prikladoch pouzite ostatne manipulativne techniky? Nebolo mi to celkom jasne. Dakujem.

    Reply

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *